«Ροντέο» με νικήτρια την Α.Ε. Κιλελέρ

Νικήτρια σε μια δυνατή μονομαχία στη Φαλάνη αναδείχθηκε η ομάδα του Κιλελέρ, που επικράτησε 2 – 0 του τοπικού Σμόλικα, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν τη σεζόν τους ο Αχιλλέας Τσιβόπουλος και οι ποδοσφαιριστές του, φεύγοντας από το γήπεδο της Φαλάνης με τους τρεις πόντους στις αποσκευές τους. Με αυτογκόλ του Κώστα Κολοβού προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, πριν «κλειδώσει» τη νίκη στο 79′ ο Αντώνης Γκαραλιάκος.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικό. Η μπάλα διαρκώς πάνω – κάτω με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές στιγμές για το πολυπόθητο γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 34′ από παίκτη του Σμόλικα, σε λάθος όμως εστία.

Και αυτό διότι ο Κώστας Κολοβός στο 34ο λεπτό γύρισε τη μπάλα προς τον Γιάννη Γραβάνη που ήταν εκτός θέσης, με αποτέλεσμα να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του για το 0 – 1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Μέχρι όμως να φτάσουμε εκεί, σημαντικές ευκαιρίες έχασαν οι γηπεδούχοι να ανοίξουν πρώτοι το σκορ με τους Πράπα, Χατζηλιόντα και Πετράκη, ενώ και οι «κιτρινόμαυροι» είχαν φοβερή χαμένη ευκαιρία στο 14′ με κεφαλιά του Γκαραλιάκου στη πλάτη της άμυνας του Σμόλικα, την οποία και μπλόκαρε σταθερά ο Γραβάνης.

Μεγαλύτερη όμως στιγμή του πρώτου μέρους, ήταν το χαμένο πέναλτι του Κώστα Κολοβού στο 25ο λεπτό, όταν και νικήθηκε από τον Δημήτρη Μαγαζιώτη που κράτησε το μηδέν στην εστία του από την άσπρη βούλα.

Στην επανάληψη ο «τρελός» ρυθμός έπεσε και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο δεύτερο γκολ, με το οποίο «κλείδωσαν» και τη νίκη, στο 79ο λεπτό με τον Αντώνη Γκαραλιάκο.

Οι «πράσινοι» νωρίτερα πίεσαν για την ισοφάριση, βρήκαν όμως καλά οργανωμένη την άμυνα του Κιλελέρ, το οποίο και «χτύπησε» στην αντεπίθεση, «κλειδώνοντας» το παιχνίδι με το γκολ του Γκαραλιάκου, ο οποίος πήρε τη μπαλιά του Παναγιώτη Κίτσιου και αφού απέφυγε και τον Γραβάνη δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό, 0 – 2.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού προέδρου του Σμόλικα Φαλάνης, Κώστα Παρλίτση.

Σμόλικας Φαλάνης (Γιώργος Μάτος): Γραβάνης, Λιάκος, Περδίκης, Κολοβός, Λάλλος (61′ Κατσαρός), Σκούπρας (84΄Χασιώτης), Πράπας Δ. (74′ Παπαγεωργίου), Πετάνι, Πετράκης (61′ Ζάχος), Χατζηλιόντας, Πράπας Κ.

Α.Ε. Κιλελέρ (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Μαγαζιώτης, Γαρουφαλιάς, Κίτσιος Π., Μαντζαφούλης (16′ λ.τ. Γουρνάρης), Παλάσκας, Καρακάνος (80′ Κίτσιος Δ.), Φορτομάρης (68′ Ντονούδης), Αργύρης, Γκαραλιάκος, Μαλάκος (0′ Χατζής Κ.), Παπαχρήστος.