Σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, «πέρασε» και από την Τσαριτσάνη!

Μεγάλος νικητής σε ακόμη ένα ντέρμπι την φετινή αγωνιστική περίοδο αναδείχθηκε ο Δωτιέας Αγιάς, μιας και επικράτησε του Οικονόμου Τσαριτσάνης με σκορ 0 – 2 για την 3η εξ’ αναβολής «στροφή» των πλέι οφ.

Η ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου πανηγύρισε ακόμη ένα παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς «πέρασε» και από την Τσαριτσάνη κατακτώντας τους τρεις βαθμούς.

Με αποτέλεσμα, ο Δωτιέας να αυξήσει την διαφορά στους οκτώ βαθμούς από τον δεύτερο πλέον, Φαλανιακό και να αποκτά έτσι σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος αλλά και την είσοδο στα μπαράζ της ανόδου στην Γ’ Εθνική!

Στον αντίποδα, η ομάδα του Νίκου Φώλλα δεν αποκόμισε κάτι θετικό από το ντέρμπι αυτής της αγωνιστικής και έπεσε στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας σαράντα οκτώ βαθμούς.

Οι «κόκκινοι» με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφθασαν στην πολυπόθητη νίκη και έφυγαν από την Τσαριτσάνη με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις βαλίτσες τους.

Αρχικά, ο Γιώργος Λεσάι «άνοιξε» το σκορ στο 40′ για τον Δωτιέα με κοντινό πλασέ και ο Στέλιος Πατσιωτός στο 56′ διπλασίασε τα τέρματα για τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, με το 0 – 2 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Νίκος Φώλλας): Νούσιας, Ντούφας (80′ Γεωργούλης), Γκαντούνας, Σουγλής, Αυλογιάρης, Πατσής, Ντάλλας (68′ Φτίκας), Αθανασούλης, Βλαχάκης, Πούτας, Μπουμπουνάρας.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Κορλός, Δημολιός, Κουμπούρας, Τσακάλι, Σούλι, Γκατζούλης (65′ Σούμπασης), Μπλατσέρης (60′ Τσιρογιάννης), Λεσάι (70′ Κολοβός), Μακρής (70′ Χατζής), Πατσιωτός (60′ Τσατσαλίδης).