Σημαντικό “διπλό” το Μακρυχώρι!

Ο Αετός Μακρυχωρίου σημείωσε μία πολύ σημαντική νίκη στη 3η αγωνιστική των πλέι άουτ, επικρατώντας εκτός έδρας με 2 – 0 της Λάρισας 2012.

Έτσι πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και ανέβηκε στην 2η θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι άουτ, έχοντας συνολικά πέντε βαθμούς. Από την άλλη η Λάρισα 2012 είναι προτελευταία με τρεις βαθμούς, χωρίς να ξέρουμε την εξέλιξη του παιχνιδιού της 1ης αγωνιστική που είχε διακοπεί.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού.  Ο Πάσιος έβγαλε για τον Τίκο, αυτός έστρωσε στον Τζίκα, ο οποίος έκανε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας απομάκρυνε δύσκολα τη μπάλα.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Δαλαμπύρας βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για σουτ, το οποίο και έκανε, αλλά ο Μπαταβάνης με υπερένταση απέκρουσε. Η επόμενη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήταν και… γκολ.

Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών στην αναμέτρησης, μετά από μπαλιά από τα δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ανοίγοντας το σκορ για τον Αετό. Μάλιστα το 0 – 1 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην “επανάληψη” τώρα η Λάρισα 2012 για ένα δεκάλεπτο προσπάθησε να πιέσει έχοντας μία καλή στιγμή. Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο Κίτσιος Παναγιώτης έκανε το σουτ, ο Μπαταβάνης απέκρουσε και ο Τίκος έδιωξε οριστικά τη μπάλα.

Στο 70′ ήταν σειρά του Μακρυχωρίου να απειλήσει. Ο Πάσιος από τα δεξιά σούταρε, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Για να φτάσουμε στο 85′, όταν ο Φουσίκας με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 0 – 2 για την ομάδα του.

Λάρισα 2012 (Θοδωρής Στεργιάδης): Γεωργούλας, Φλώρος Β., Κατσάμπας (52′ Παϊτέρης), Φλώρος Π. (70′ Κίτσιος Δ.,), Σκέντζας, Φλώρος Θ., Κριεμάρης, Κίτσιος Π., Δαλαμπύρας, Γεωργούλας, Γκόλτσιος.

Αετός Μακρυχωρίου (Στέλιος Φουσίκας): Μπαταβάνης, Μάντζαρης, Τίκος, Γκαμπέτας, Δάσσιος, Παυλόπουλος, Τζίκα (63′ Χριστιανίδης), Αργύρης, Φουσίκας, Πάσιος (85′ Σαμαράς), Τέας (90′ Καρβούνης).