Σπουδαία επικράτηση με ανατροπή για τον Πανιώνιο!

Με το «δεξί» μπήκε στο νέο έτος ο Πανιώνιος Νέας Σμύρνης που κέρδισε με σκορ, 4 – 2 την Δάφνη Γλαύκης για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Γιάννη Κυρμιτζόγλου πήρε την εντός έδρας νίκη και παράλληλα βαθιά βαθμολογική «ανάσα» φθάνοντας τους εννέα βαθμούς και την 6η θέση στην βαθμολογία.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Βαγγέλη Τζιόλα δεν αποκόμισε κάτι θετικό από τον αγώνα του Σαββάτου κι έμεινε στους δέκα πέντε βαθμούς και την 5η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και στο 15ο λεπτό ο Δημήτρης Δημόπουλος έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ και ο Χρήστος Σκέντζας στο 33′ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Δύο λεπτά μετά, ο Στέφανος Σουλτούκης μείωσε σε 2 – 1 με πλασέ από κάθετη πάσα του Νίκου Γούτου και στο δεύτερο ημίχρονο ο ίδιος παίκτης στο 61′ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και το 2 – 2, πέναλτι που κέρδισε ο Γούτος και η μπάλα σταμάτησε σε χέρι παίκτη του Πανιωνίου.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα με το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, Παναγιώτη Κίτσιο στο 75′ για το 3 – 2 και ο Παναγιώτης Κίτσας στις καθυστερήσεις του ματς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάλιστα, ο Πανιώνιος μέτρησε και χαμένο πέναλτι με τον Παναγιώτη Παϊτέρη στο 37′, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ. Στην φάση αυτή αποβλήθηκε ο Βαγγέλης Τσιώλης με απευθείας κόκκινη κάρτα για την Γλαύκη.

Από πλευράς ευκαιριών η Γλαύκη είχε και δοκάρι με τον Νίκο Τσιώλη στο 71ο λεπτό με πλασέ από θέση βολής που βρέθηκε ο παίκτης των φιλοξενουμένων…

Οι άνθρωποι της Δάφνης Γλαύκης εκφράζουν πολλά παράπονα για την διαιτησία του κ. Βασιλού για δύο περιπτώσεις πέναλτι στο 80′ και στο 85′ και κυρίως για την φάση του 68′ που έγινε το σκορ 2 – 3 και ακυρώθηκε το γκολ ως επιθετικό φάουλ ύστερα από την απόφαση που πάρθηκε μετά από αρκετά λεπτά…

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Γιάννης Κυρμιτζόγλου): Ελιζόπουλος Σ., Σκέντζας Π., Στρατής, Κανής, Κίτσας Γερ., Κίτσας Π., Κίτσιος Δ., Σκέντζας Χρ., Παϊτέρης, Δημόπουλος, Ελιζόπουλος Γ.

Έπαιξαν και οι: Γκαρίτης, Κίτσας Π.

Δάφνη Γλαύκης (Βαγγέλης Τζιόλας): Κοσμάς, Μπατζογιάννης Π. (46′ Ντόντος), Μπλέτσας, Σουφχάρας, Τσιώλης Ευάγγ., Μούμος, Γούτος, Στεργίου Β. (55′ Τζιότζιος Β.), Σουλτούκης, Καραγιάννης (75′ Νικόλι), Τσιώλης Ν..