Σπουδαίο τρίποντο με ανατροπή στις καθυστερήσεις για την Αμπελιά!

Μία δύσκολη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής (14/11) η Αμπελιά απέναντι στον Αμπελωνιακό με σκορ 3 – 2!

Και αυτό διότι, μέχρι και το 90′ ο Αμπελωνιακός κρατούσε στα χέρια του τους τρεις βαθμούς της νίκης, με την Αμπελιά στις καθυστερήσεις να κάνει την δική της αντεπίθεση και να φθάνει στην πολυπόθητη νίκη!

Έτσι, το σύνολο του Γιάννη Τσαλάγγα έφθασε τους δώδεκα βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Αλεξανδρή παρέμεινε στους δύο βαθμούς και την 16η θέση στον πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 24ο λεπτό ο Σπύρος Βούκιας «άνοιξε» το σκορ για λογαριασμό του Αμπελωνιακού στο παιχνίδι, με τον Τσαπατώρη να φέρνει το ματς στα ίσια οκτώ λεπτά μετά για το 1 – 1.

Στην επανάληψη και στο 59′, ο Σπύρος Βούκιας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έβαλε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ, με τα τελευταία λεπτά να είναι συγκλονιστικά στο γήπεδο της Αμπελιάς.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έφθασαν αρχικά στην ισοφάριση του σκορ και το 2 – 2 με τον Χριστοδούλου για να έρθει ο Σπύρος Σπύρου και να ανατρέψει το σκορ για το 3 – 2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Γκολ φυσικά που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους «κόκκινους» που πανηγύρισαν μία δύσκολη νίκη απέναντι σε ένα αξιόμαχο σύνολο…

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Γιάννης Τσαλάγγας): Παπαγούλας, Χάμος, Νικολακούλης, Νταμπαλέτσιος (64′ Γκαραβέλης), Πλίτσης, Κουρμπάτι, Κοτρώτσιος Χρ., Χατζής, Τσαπατώρης (75′ Χριστοδούλου), Καρατζούκος (80′ Βασιλειάδης), Σπύρου.

Αμπελωνιακός (Δημήτρης Αλεξανδρής): Καρκατσέλας, Κυρίτσης (88′ Ντανίκας), Πάνου, Κολιός, Μεσημέρης, Αλατάς, Λέκα (90’+6′ Κέρι), Αλεξόπουλος Αχ., Βούκιας (65′ Πόνηρος), Αλεξόπουλος Στ., Γκιόνα (80′ Χαστάς).