Στα δύσκολα “μετρά” ο Μπουνές!

Σε ένα παιχνίδι όπου στο δεύτερο ημίχρονο φαινόταν πως όποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε, ο Δαμασιακός επικράτησε με 1 – 2 του Δολιχιακού. Σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, οι οποίοι «ξύπνησαν» μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν.

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δαμασιακός θα πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Μουσιάρης με σέντρα ακριβείας, θα βρει τον Μπουνέ, ο οποίος με μία εξαιρετική κεφαλιά θα νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και θα κάνει το 1 – 0 για την ομάδα του.

Ωστόσο ο Δολιχιακός, έδειξε άλλη ομάδα μετά το γκολ που δέχτηκε. Ανέβηκε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και δημιούργησε ευκαιρίες. Και τελικά δικαιώθηκε σχετικά γρήγορα. Καθώς στο 19’ ο Κατής μετά από ωραία ατομική προσπάθεια θα μπει στην περιοχή και θα κερδίσει πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών θα εκτελέσει ο Στέφανος Σουγλής, ο οποίος δεν θα αστοχήσει και θα ισοφαρίσει σε 1 – 1 για την ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα δημιούργησε και μία σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα του να πάρει το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα στο 45’ θα αποφύγει με ωραία ενέργεια τον Μαστοροδήμο, θα σπάσει στον Λιόλιο βλέποντας πως ο ίδιος είναι σε πολύ πλάγια θέση για να σκοράρει, όμως ο επερχόμενος Λιόλιος δεν θα καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα το ματς δεν είχε κλασσικές ευκαιρίες. Όπως είπαμε και στην αρχή, φαινόταν πως όποιος σκόραρε θα έδινε και την νίκη στην ομάδα του.

Αυτός που τελικά σκόραρε ήταν  ο Μπούνες ο οποίος είχε σκοράρει και το πρώτο γκολ της ομάδας του! Στο 80′ λοιπόν, μετά από κόρνερ – μαχαιριά του Αποστόλη Καρνέση ο Μπουνές με ιδανικό τελείωμα, δεν θα αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ και θα δώσει την νίκη στον Δαμασιακό.

Δολιχιακός (Κώστας Καζάκης): Σακελλαρίου, Νούσιας, Τριανταφύλλι, Σιαπάκος, Θεοδωράκης Στ. (82′ Τσάτσος), Σουγλής Στ., Καζάκης, Κατής, Λιόλιος (82′ Τζήκας), Σουγλής Κ., Πρακατές (70′ Ζιάκκος).

Δαμασιακός (Χρήστος Λόλας): Μαστοροδήμος, Καλέσης Αχ. (85′ Δαλαμάγκας), Πρατσίλας, Καλέσης Απ., Μπακαΐμης, Μπουνές (90′ Λέτσιος Αγγ.), Λούτσος (75′ Νάκας), Μπουκουβάλας, Μουσιάρης, Τσιάλτας, Καρακάνος.