Στα πέναλτι η… “δόξα” για το Βλαχογιάννι!

Σε ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις και χρειάστηκε όχι μόνο η διαδικασία των πέναλτι, αλλά και τρεις άστοχες εκτελέσεις (!) για να δούμε γκολ, η Δόξα Βλαχογιαννίου πήρε σπουδαία νίκη με 3 – 4 στα πέναλτι (0 – 0 η κανονική διάρκεια) επί του γηπεδούχου Ατρόμητου Αγίων Αναργύρων, περνώντας έτσι στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, όπου θα αντιμετωπίσει την Δήμητρα Γιάννουλης!

ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΙ 2013 - 2014 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Μέσα στα πολλά περίεργα του ματς, είναι και πως και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα δίχως προπονητή καθώς και οι δύο αποβλήθηκαν από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ.Μπουμαρσόπουλο! Είχε την υπεροχή το Βλαχογιάννι χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες, ενώ στάθηκαν άτυχοι οι γηπεδούχοι, γιατί στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης έχασαν μοναδική ευκαιρία να σκοράρουν και να πάρουν την πρόκριση!

Πρώτα η άμυνα, μετά η επίθεση!

Οι ομάδες μπήκαν με την ίδια τακτική στο γήπεδο. Πρώτο μέλημα να διασφαλίσουν το μηδέν στην άμυνά τους και ύστερα να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Αποτέλεσμα; Να βλέπουμε ένα ματς αλληλοεξουδετέρωσης και από τις δύο πλευρές! Πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου, σκληρά μαρκαρίσματα που συνοδευόντουσαν με αρκετό πάθος.

DSC05586 (Αντιγραφή)

Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο σουτ στον αγώνα ήρθε με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στο ματς! Όταν ο Μήσιος έξω από την περιοχή δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Ενώ τρία λεπτά αργότερα, μία διαιτητική απόφαση ξεσήκωσε τους γηπεδούχους. Ο Φούντας μετά από κάθετη του Τάσιου, βγήκε τετ-α-τετ, όμως η φάση διακόπηκε από τον διαιτητή για οφσάιντ με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Φούντα, να δέχεται την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία!

DSC05593 (Αντιγραφή)

Λίγες φάσεις, κακός ρυθμός…

Με τις ομάδες να μην μπορούν να αποκτήσουν ρυθμό, λόγω των πολλών διακοπών συνεχίστηκε το ματς. Όμως και οι δύο ομάδες κατάφεραν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή από μια φορά. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για το Βλαχογιάννι ήρθε στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λιόλιος μπήκε από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

DSC05592 (Αντιγραφή)

Ενώ οι Άγιοι Ανάργυροι δείχνοντας πως μπορούν να κάνουν την ζημιά απέναντι σε μία ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, έφτασαν κοντά στο γκολ στο 42΄. Όταν ο Φούντας μετά από μπαλιά και πάλι του Τάσιου βγήκε τετ – α – τετ, όμως καθυστέρησε δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντίπαλους αμυντικούς να τον προλάβουν και να διώξουν το κίνδυνο!

DSC05650 (Αντιγραφή)

Και το ματς απέκτησε ρυθμό!

Σε αντίθεση με ότι είδαμε στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, το ξεκίνημα του δευτέρου είχε ρυθμό. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να αναπτυχθούν κάπως… ανορθόδοξα, στη συνέχεια αυτό διορθώθηκε! Καθώς και οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

DSC05646 (Αντιγραφή)

Την αρχή έκαναν οι γηπεδούχοι στο 49΄. Ο Κοτάκος εκτέλεσε το φάουλ από καλό σημείο, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Χαλκιά. Στη συνέχεια ήταν σειρά του Βλαχογιαννίου να απειλήσει. Στο 58΄ο Αθανασούλης ελίχθηκε ωραία έξω από την αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά. Ενώ στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από γύρισμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Αμαρλαριώτης θα πιάσει το σουτ, αναγκάζοντας τον Χαλκιά σε μία πολύ δύσκολη επέμβαση!

DSC05656 (Αντιγραφή)

Πήρε τα ηνία το Βλαχογίαννι ενώ αποβλήθηκε ο προπονητής του!

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να μένουν σιγά σιγά από δυνάμεις. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Βλαχογιάννι, το οποίο ανεβάζοντας σταδιακά την πίεσή του έχασε αρκετές ευκαιρίας να πάρει “κεφάλι” στο σκορ. Η αρχή έγινε στο 66΄όταν σουτ των Τασιούλη και Αθανασούλη βρήκαν στα σώματα, από τις κόντρες επωφελήθηκε ο Κοντοθανάσης, που με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

DSC05651 (Αντιγραφή)

Στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μία ευκαιρία. Ο Αλεξίου έβγαλε για τον Λιόλιο, αυτός από πλάγια δεξιά έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο διαιτητής απέβαλε τον προπονητή της ομάδας, Νίκο Φακίτσα για εξύβριση! Όμως οι παίκτες του εν λόγω προπονητή δεν το έβαλαν κάτω χάνοντας ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία στο 77΄όταν ο Ιωαννίδης μετά από κόρνερ του Κοντοθανάση πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

DSC05703 (Αντιγραφή)

Για να φτάσουμε στο 90΄όταν και συνεχίστηκε ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Όμορφος συνδυασμός των Αλεξίου και Λιόλιου με τελικό αποδέκτη τον Γκουρομπίνο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή θα κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με το 0 – 0 να παραμένει και τελικά να οδηγούμαστε στην παράταση.

DSC05621 (Αντιγραφή)

Η παράταση… και η αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων!

Στην παράταση τώρα, τα πρώτα σημάδια της κούρασης ήταν εμφανή. Και για τις δύο πλευρές. Με τον ρυθμό να πέφτει και πάλι και τα λάθη να αυξάνονται. Όμως στο 97΄το Βλαχογιάννι σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ! Ο Κοντοθανάσης σέντραρε από τα δεξιά ο Τασιούλης κατέβασε την μπάλα, σούταρε μέσα από την περιοχή και σκόραρε, αλλά ο επόπτης είχε σηκωμένο το σημαιάκι!

DSC05758 (Αντιγραφή)

Στη συνέχεια η παράταση όμως είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες! Στο 104΄ο Λιόλιος σέντραρε από τα δεξιά,ο Ξεφτέρης με το που μπήκε έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ. Ενώ στο 112΄χάθηκε μία απίστευτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους που βγήκαν στην αντεπίθεση τρεις με έναν, ο Αμαρλαριώτης βγήκε τετ-α-τετ, πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Με το ματς έτσι να καταλήγει στα πέναλτι!

DSCN0323 (Αντιγραφή)

Η διαδικασία των πέναλτι!

Χρειάστηκε να δούμε τέσσερα πέναλτι για να δούμε γκολ! Καθώς το πρώτο πέναλτι εκτέλεσε ο Φούντας στέλνοντας την μπάλα άουτ, μετά για το Βλαχογιάννι εκτέλεσε πέναλτι ο Λιόλιος με τον Παυλόπουλο να αποκρούει και στη συνέχεια ο Βενέτης έστειλε και αυτός την μπάλα άουτ για τους Αγίους Ανάργυρους!

Επόμενος εκτελεστής ο Βλιώρας για τους φιλοξενούμενους ο οποίος δεν αστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Σαλγκάμης για τους γηπεδούχους θα ισοφαρίσει σε 1 – 1, ενώ ο Ιωαννίδης θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στο Βλαχογιάννι! Ο Καστανούλιας και πάλι θα φέρει το ματς στα ίσα, με τον Φαρμάκα να βάζει και πάλι μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 2 – 3. Ο Κοτάκος έκανε το 3 – 3, με τον Κοντοθανάση να αναλαμβάνει να εκτελέσει το κρισιμότερο πέναλτι. Δεν θα αστοχήσει θα κάνει το τελικό 3 – 4 στα πέναλτι στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας!

ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ 2013 - 2014 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Θοδωρής Σκύφτας): Παυλόπουλος, Χατζηλιάδης(119΄Καστανούλιας), Ιλιάζι, Κοτάκος, Πλιάγκας, Βενέτης, Παναγιώτου(81΄Νεράντζης), Σαλγκάμης, Τάσιος, Αμαρλαριώτης, Φούντας.

ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΙ 2013 - 2014 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χαλκιάς, Αλεξίου, Βάλλας, Βλιώρας, Ιωαννίδης, Μήσιος Ν., Λιόλιος, Κοντοθανάσης, Αθανασούλης(110΄Φαρμάκας), Τασιούλης, Γκουρομπίνος(102΄Ξεφτέρης(119΄λ.τ. Μήσιος Δ.)).