Στα πέναλτι ο Πλατύκαμπος!

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, φάσεις, γκολ, ανατροπή, ο Αστέρας Τυρνάβου και η ΠΑΕΔ Πλατυκάμπου χρειάστηκαν όχι μόνο την παράταση, αλλά και τα πέναλτι για να λύσουν της διαφορές τους, αφού στην κανονική διάρκεια ήταν ισόπαλοι με 2 – 2! Εκεί οι παίκτες του Πλατυκάμπου αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και πήραν τελικά την πρόκριση!

Γράφει ο Μπάμπης Βασιλείου

Κανένας αν έβλεπε την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, δεν θα περίμενε αυτή την εξέλιξη στο δεύτερο μέρος! Και αυτό γιατί στο πρώτο 45λεπτο οι δύο ομάδες δεν είχαν δημιουργήσει την κλασσική ευκαιρία, μένοντας απλά σε… υποψία φάσεων! Προσανατολίζοντας κυρίως στο αμυντικό κομμάτι για να κρατήσουν το μηδέν παθητικό, πέρασαν την… επίθεση σε δεύτερη μοίρα. Κάτι που δεν συνέβη σε καμία περίπτωση στο δεύτερο ημίχρονο!

Και αυτό με την συμπλήρωση δέκα λεπτών στην “επανάληψη” οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να “ανοίξουν” το σκορ. Ο Μαυρομάτης διείσδυσε από τα αριστερά, “έσπασε” την μπάλα προς τα πίσω και ο επερχόμενος σαν… “τρέιλερ” Φώτος με πολύ όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας για το 0 – 1! Δεν πρόλαβαν καλά καλά να συνέλθουν οι γηπεδούχοι και δέχτηκαν και δεύτερο γκολ! Καθώς μέσα σε τρία λεπτά ο Πλατύκαμπος διπλασίασε τα τέρματά του, όταν μετά από κόρνερ του Σεΐζη, ο Καμπουρογιάννης στόπαρε και με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0 – 2 για την ομάδα του!

Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αφού πρώτα μείωσαν στο 77΄με εξαιρετικό σουτ του Παναγιώτη Τάκη μέσα από την μεγάλη περιοχή και στο 85΄κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα! Συγκεκριμένα, ο Μπαντής Γιώργος ή αλλιώς… “Πασάς”, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό “παραθυράκι” του Παϊτέρη, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του, οδηγώντας ταυτόχρονα το ματς σε έξτρα χρόνο.

Στην παράταση τώρα όπως ήταν φυσικό η κούραση έκανε εμφανή τα σημάδια της. Και έτσι στο 98΄είχαμε την αποβολή για την ομάδα του Αστέρα Τυρνάβου, καθώς ο Καρακώστας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και λίγο έλειψε να πάρουν το ματς στο 117΄, όμως το σουτ του Παπαστεργίου σταμάτησε στο δοκάρι και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Στην εν λόγω διαδικασία τώρα, όπως είπαμε και στον πρόλογο οι παίκτες του Πλατύκαμπου ήταν πιο αποτελεσματικοί. Καθώς για τους γηπεδούχους αστόχησαν οι Κώστας Γκαραγκούνης, Λευτέρης Γκαραγκούνης και Γιώργος Μπαντής, ενώ οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν μία φορά με τον Καραχάλιο με τον Πλατύκαμπο να πανηγυρίζει την πρόκριση!

Αστέρας Τυρνάβου (Θανάσης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Αλ., Γκαραγκούνης Χαρ., Καρατζιούνης, Φουντούνας (60′ λ.τ. Πάσσιος Β.), Γκαραγκούνης Κ., Τσακίρης Βαλ. (90′ Πάσσιος Παρ.), Καρακώστας, Μπαντής Γ., Γαλάνης Π., Πάσσιος Ανδρ. (85′ λ.τ. Τάκης Π.), Γκαραγκούνης Ελ.

ΠΑΕΔ Πλατυκάμπου (Βαγγέλης Στεφανής): Παϊτέρης, Καραχάλιος, Χαρταλάμης, Καμπουρογιάννης, Αργυρούλης, Σεΐζης, Μαυρομάτης, Παπαστεργίου, Λαβαντσιώτης, Φώτος, Ζάχος (46′ λ.τ. Ρουμπιές (97′ λ.τ. Ηλιόπουλος)).