Συντριβή από τον Ιωνικό!

Ο Ιωνικός με άλλο αέρα μετά τις προσθήκες των Λουκά Μαυροκεφαλίδη και Τζον Έλμορ κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη εκτός έδρας επικρατώντας με 97 – 76 της Λάρισας.
Με αυτή τη νίκη ο Ιωνικός ανέβηκε στο 2 – 5, ενώ η Λάρισα επέστρεψε στις ήττες και έπεσε στο 1 – 4.

Για τους νικητές, 19 πόντους πέτυχε ο Άνταμ Σμιθ. 18 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Τζέρεμι Χόλογουελ. Ο Τζον Έλμορ σημείωσε 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ στους 11 πόντους σταμάτησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Από την αντίπερα όχθη, κορυφαίος ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 22 πόντους. 14 πόντους σημείωσε ο Κεν Μπράουν και 13 ο Τζέιμς Ουέμπ ο οποίος είχε και 6 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι εξ’ αρχής είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες. Καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στα πρώτα λεπτά.

Ο Τζέρι Σμιθ πάλευε μόνος του για τους Θεσσαλούς, την ώρα που ο Ιωνικός, πέρα από τον εκπληκτικό Χόλογουελ, είχε κι άλλους πρωταγωνιστές. Όταν ο Αμερικανός της Λάρισας αποχώρησε από το παρκέ άλλαξαν όλα.

Ο έμπειρος γκαρντ βγήκε όταν το χρονόμετρο έλεγε 6:11 για το ημίχρονο και το σκορ ήταν 36-35 υπέρ της ομάδας του. Ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία των παικτών του (71% σε σουτ δύο πόντων στο ημίχρονο) και το ότι η Λάρισα δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση και έτρεξε ένα σερί 20 – 5, που του έδωσε αέρα 14 πόντων στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, οι άμυνες έσφιξαν περισσότερο και η Λάρισα προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του αγώνα. Ωστόσο ό,τι και να δοκίμασε η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ δεν της βγήκε, καθώς τα λάθη ήταν πάρα πολλά. Έτσι, η διαφορά αντί να μικρύνει, μεγάλωσε, αφού ο Ιωνικός έφθασε δύο φορές στο +18 με τρίποντα του Χουγκάζ.

Έτσι η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Ο Λίνος Γαβριήλ έκανε πολλές αλλαγές και η διαφορά έφθασε στους πρόποδες των 30 πόντων.