«Σόου» ανατροπών και νίκη για την Δόξα Βαλανίδας

Σε έναν αρκετά βαρύ αγωνιστικό χώρο, η Δόξα Βαλανίδας επικράτησε με 4 – 3 στο Βοηθητικό της Γιάννουλης την Προοδευτική Βερδικούσιας σε ένα ματς που είχε γκολ, θέαμα, ανατροπές, αποβολές και κανείς δεν έφυγε παραπονεμένος εκτός από τους ηττημένους.

Οι Βερδικουσιώτες προηγήθηκαν στο σκορ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Θάνος Δημήρης έδωσε προβάδισμα στους «λύκους», με τον Θώμο να απαντά ακαριαία στο 9′.

Ο Δεμερτζής πλαγιοκόπησε και έσπασε την μπάλα στο Θώμο και εκείνος από το ύψος του πέναλτι με πλασέ στην κίνηση δεν λάθεψε για το 1 – 1.

Στο 18′ ο Κώστας Θάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Δαούλα για την προσωρινή ανατροπή του σκορ σε 2 – 1 για τους γηπεδούχους.

Οι Βερδικουσιώτες όμως είχαν απάντηση πριν την ανάπαυλα. Και μάλιστα διπλή, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στο σκορ.

Αρχικά στο 23′ ο Θάνος Δημήρης με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 2 – 2, ενώ στο 41′ ο Γιώργος Στατήρης με απευθείας χτύπημα φάουλ κέρδισε τον Κυργιάκη για το 2 – 3, που όμως δεν ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους!

Και αυτό διότι στο 44′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Δεμερτζή στο δοκάρι ήρθε στην επαναφορά ο Κώστας Θάνος με κεφαλιά από κοντά να κάνει το 3 – 3 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και νωρίς – νωρίς στο 53′ ο Πάρης Παλάντζας διαμόρφωσε το τελικό 4 – 3 για την Δόξα Βαλανίδας.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές διότι αποβλήθηκαν στην ίδια φάση οι Πάρης Παλάντζας και Γιώργος Στατήρης.

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Κυργιάκης, Βαρσάμης, Καρβέλης Γ., Θάνος (80′ λ.τ. Τσιαμούρας), Μουταφίδης, Σκριάπας, Τέλλιος, Θώμος (35′ Παλάτζας Ν.), Παλάτζας Π., Ραπτόπουλος (46′ λ.τ. Βαλιώτης), Δεμερτζής (70′ Ρακιντζόγλου).

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας Δ., Κατίνας Ευθ. (75′ Συνάπαλος Α.), Στατήρης, Συνάπαλος Μ., Μπακλαβάς Θ., Κουζιώνης (75′ Δήμκος Αθ.), Καρκατσέλας, Τέλιος, Οικονόμου Ν./Αθ. (75′ Φραγκογούλας Μ.), Δημήρης (89′ Γκουντιλιάνης), Πουρνάρας (46′ Μιχαλές Μ.).