Τα νούμερα της 1ης αγωνιστικής…

Γκολ και θέαμα είχε η 1η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας του Νομού μας, χωρίς βέβαια να διεξαχθεί το ματς στα Φάρσαλα.

Εάν υπολογίσουμε και το παιχνίδι στα χαρτιά που κέρδισε το Μαυροβούνι απέναντι στον Τύρναβο που δεν διεξήχθη, σημειώθηκαν συνολικά είκοσι έξι γκολ στη πρεμιέρα!

Ουκ ολίγα γκολ για τη πρώτη «στροφή» ενός πρωταθλήματος που άπαντες περίμεναν πως και πως να ξεκινήσει…

Από τα επτά παιχνίδια που έγιναν, δύο γηπεδούχοι επικράτησαν Δωτιέας Αγιάς και Αστραπή Ν. Πολιτείας έναντι των Βλαχογιαννίου και Αμπελωνιακού, ενώ σημειώθηκαν και τέσσερα «διπλά».

Συγκεκριμένα, ο Παναγροτικός Νίκαιας επικράτησε της Δόξας Αργυροπουλίου, ο Φαλανιακός επιβλήθηκε του Πύρρου, το Κιλελέρ κέρδισε τον Σμόλικα και ο Δαμασιακός έφυγε με το τρίποντο από τη Γιάννουλη.

Η μόνη ισοπαλία που βγήκε ήταν στο παιχνίδι που έγινε στο Αβέρωφ με την ομώνυμη ομάδα και τον Ολυμπιακό Αμπελιάς, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις!

Μόλις δύο ομάδες δεν σκόραραν στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος και ο λόγος γίνεται για τον Σμόλικα στην εντός έδρας ήττα από το Κιλελέρ (0 – 2) και το Βλαχογιάννι στην εκτός έδρας ήττα από τον Δωτιέα Αγιάς (2 – 0).

Χρονικά, το πρώτο γκολ της ποδοσφαιρικής σεζόν 2020 – 2021 πέτυχε ο Αλέξης Τζατζάκης στο 29ο λεπτό στην ήττα του Αργυροπουλίου από τον Παναγροτικό Νίκαιας, ματς το οποίο ξεκίνησε στις 16:30 και μισή ώρα νωρίτερα από τα υπόλοιπα το απόγευμα του Σαββάτου.

Μάλιστα, η 1η αγωνιστική μας επιφύλαξε και τη πρώτη κόκκινη κάρτα, με τον Πατρίκη να αποβάλλεται στο 80ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα για λογαριασμό της Αμπελιάς στον αγώνα με το Αβέρωφ.

Ο Κώστας Κολοβός σημείωσε το πρώτο αυτογκόλ της χρονιάς, καθώς άθελα του στο 34ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στο παιχνίδι του Σμόλικα με το Κιλελέρ.

Και όλα αυτά, χωρίς να υπολογιστεί το παιχνίδι ανάμεσα στον Αχιλλέα Φαρσάλων και τον Όλυμπο Γόννων που αναβλήθηκε λόγω των καταστροφών που έγιναν στο Δήμο Φαρσάλων από τον τυφώνα «Ιανό». Το παιχνίδι το οποίο θα οριστεί τις επόμενες ημέρες από την Ένωση…