Τελικός ’99: Ένα επικό φινάλε! (Vid)

Βλέποντας απόψε το βράδυ αυτό το επικό φινάλε ανάμεσα σε Ντόρντμουντ και Μάλαγα με τους γηπεδούχους να κάνουν την ολική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, εκεί που ταξίδεψε το μυαλό μου ήταν σε εκείνο τον επικό τελικό Τσάμπιονς Λιγκ της 26ης Μαΐου του 1999, όταν μέσα σε ένα βράδυ έσπασαν πατώματα, καρέκλες, ποτήρια, φωτιστικά… ακόμη και τηλεοράσεις.

Όταν το ποδόσφαιρο ήταν ακόμη ρομαντικό και οι τελικοί γινόντουσαν Τετάρτη και οι απονομές στο κέντρο του γηπέδου, η Μπάγερν Μονάχου είχε προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπάσλερ με την Γιουνάιντετ να καταφέρνει να γυρίσει από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε 2 λεπτά και πόσο μάλλον στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ προτού αργότερα στη καριέρα του γίνει “ροκ – σταρ”, εκτέλεσε ένα κόρνερ από αριστερά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και ο Τέντι Σέρινχαμ με ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε αρχικά το παιχνίδι σε 1 – 1.

Οι Άγγλοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς στο 90′ + 3′ ο Μπέκαμ εκτέλεσε και πάλι κόρνερ από αριστερά. Ο Σέρινχαμ πήρε τη πρώτη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα πόδια του Όλα Γκούνα Σόλσκιερ στο δεύτερο δοκάρι, με τον Νορβηγό να γράφει έτσι ίσως ακόμη και σήμερα τη μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών.