Της… «έσπασε» το σερί!

Ο Ηρακλής Χάλκης σκοράροντας από μία φορά σε κάθε μέρος, επικράτησε με 2 – 0 του Απόλλωνα Γαλήνης, για τη 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ 1 ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι μετά από τέσσερεις αγωνιστικές, η γηπεδούχος στη συγκεκριμένη αναμέτρηση Ηρακλής, μετράει δύο νίκες, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ενώ η Γαλήνη μετρούσε μόνο… “τρίποντα” μέχρι και σήμερα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία και έτσι τα λεπτά περνούσαν χωρίς σκορ στο ματς.

Και ενώ οδεύαμε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ηρακλής Χάλκης πήρε “κεφάλι” στο σκορ. Καθώς στο 45ο λεπτό, ο Χρήστος Ρέψης έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Γαλήνης και σε ένα καίριο χρονικά σημείο έκανε το 0 – 1 μετά από γύρισμα του Θάνου Καλογιάννη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, οι ποδοσφαιριστές του Θοδωρή Στεργιάδη, όχι μόνο μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ του σκορ, αλλά κατάφεραν να το διευρύνουν κιόλας.

Πιο συγκεκριμένα με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών αγώνα, ο Σπύρος Ιωαννίδης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα Σβάρνα μετά από «κλέψιμο» της μπάλας και πάσα από τον Χρήστο Ρέψη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2 – 0.

Από πλευράς Απόλλων Γαλήνης, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν ευκαιρίες με τους Αιμίλιο Λεσάι οριζόντιο δοκάρι (40′) και Τζέφρι Σινάν…

Ηρακλής Χάλκης (Θοδωρής Στεργιάδης): Κατηγιάννης, Τσάντος, Πρίφτης Ν., Πρίφτης Φ., Βογιατζής Σ., Μπράτσια, Μπακαλούλης, Ευαγγέλου, Ρέψης (90’+1′ Βογιατζής Π.), Ιωαννίδης (75′ Ντινούλης), Καλογιάννης (88′ Μετσοβίτης).

Απόλλων Γαλήνης (Κώστας Βασίλης): Σβάρνας, Αγκόλι, Μαρούδης (80′ Παπαθανασίου), Καμβούκος, Γκουτσιούδης, Τζήκας, Ρουμελιώτης, Λεσάι (70′ Ζυγογιώργος), Μωυσιάδης, Σινάν, Βαρσάμης (85′ Ζυγούρης).