Τον “βύθισε” γρήγορα

Πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας που αν και προηγήθηκε με 4 – 0 επί του ΠΑΟΛ Αβέρρωφ, είδε την ομάδα της Λάρισας να μειώνει σε 4 – 2 και να έχει μερικές ακόμα καλές ευκαιρίες με το σκορ όμως να μην αλλάζει ποτέ.

Γράφει ο Χρίστος Τζίκας

Η ομάδα της Μελιβοίας είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 3 – 0. Στο δεύτερο ημίχρονο κερδισμένοι βγήκαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά την πρόκριση την πανηγύρισε ο Φιλοκτήτης. Πολύ καλή η εμφάνιση του Γεωργούλα για την ομάδα του Αποστόλη Έξαρχου, που είχε δύο ασσίστ και ένα τέρμα σε αυτή την αναμέτρηση. Ο Βαγγέλης Μπρισίμης από την άλλη είδε τον Ταρταμπούκα και τον Ελευθέρογλου να σκοράρουν ακόμα μια φορά, αλλά να μην παίρνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πολύ καλό το ξεκίνημα των γηπεδούχων που πήραν τα ηνία του αγώνα από το 8ο λεπτό. Ο Γεωργούλας είδε την κίνηση του Γκιουρσάνη και με ωραία μεταβίβαση της μπάλας, έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο με ωραίο σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παζιάνα για το 1 – 0. Ενώ με τέρμα συνεχίστηκε το παιχνίδι και πάλι για τον Φιλοκτήτη. Κόρνερ ο Γεωργούλας κεφαλιά ο Καρβούνης και το σκορ στο 22′ 2 – 0.

Το πρώτο μέρος είχε όμως ακόμα ένα τέρμα να επιδείξει και πάλι για τους παίκτες του Αποστόλη Έξαρχου. Στο 33′ ο Ηλίας Γκουντάρας αφού πήρε τη μπάλα στα πόδια του, την έκανε ότι ήθελε και μετά από αυτή την όμορφη ατομική ενέργεια με δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3 – 0 και να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με “αέρα” τριών τερμάτων.

Στο ίδιο μήκος κύματος ξεκίνησε και η επανάληψη. Στο 55ο λεπτό ήρθε η ώρα του Γεωργούλα να μπει και στην λίστα των σκόρερ της αναμέτρησης μετά τα δύο “σερβιρίσματά” του στο παιχνίδι. Αυτή τη φορά δεν βρέθηκε κάποιος όμως να του δώσει τη μπάλα όπως έκανε ο ίδιος νωρίτερα και μετά από ωραία ατομική του προσπάθεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4 – 0.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Αβέρωφ έδειξε να “ξυπνά”, κάπως αργά όμως. Στο 70′ αρχικά η ομάδα του Αβέρωφ κέρδισε πέναλτι με τον Ανδρέα Τσιρβούλη να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή και τον διαιτητή να σφυρίζει την παράβαση. Εκτελεστής ο Αποστόλης Ταρταμούκας, που από τα έντεκα μέτρα ήταν εύστοχος για το 4 – 1.

Νέο χτύπημα από το “θωρηκτό” δύο λεπτά μετά. Συγκεκριμένα ο Νίκος Ντούγκος έδωσε ωραία πάσα στον Γιώργο Ελευθέρογλου με τον τελευταίο με σουτ να μειώνει και άλλο για το 4 – 2. Γκολ όμως που δεν ήταν αρκετό για να φέρει και την ανατροπή, ενώ στο 80′ ο Τσαβαλιάς σε σουτ του είδε τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Μπαταβάνη και την πρόκριση στο τέλος να παίρνει ο Φιλοκτήτης.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Αποστόλης Έξαρχος): Μπαταβάνης, Λιάκος, Κατσιάνος, Πενίκης, Καρβούνης, Παπαηλίας, Γεωργούλας, Γκιουρσάνης (60′ Γκόλαντας), Γκουντάρας Ηλ. (80′ Πασιάς Π.), Ντούμος, Πασιάς Δ. (70′ Γκουντάρας Ν.).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Βαγγέλης Μπρισίμης): Παζιάνας, Ντούγκος, Μηνάς, Καφφές Ζ., Μάρκου, Γκουτσιούδης (50′ Κολοβός), Τσινούδης, Τσιρβούλης, Τσιαντούλης (55′ Τσαβαλιάς), Ελευθέρογλου Γ., Ταρταμπούκας.