Τον “δάμασε” ο Καλτσάς

Ακόμα μία νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας πέτυχε η Αστραπή Νέας Πολιτείας αυτή τη φόρα κόντρα στο Βουκεφάλα με 0 – 2. Ο Κώστας Καλτσάς είχε αρκετά “κέφια” στο γήπεδο “Γ. Μητσιμπόνας” και πέτυχε και τα δύο τέρματα, ένα σε κάθε ημίχρονο. Πάντως το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν είχε καλό ρυθμό με το γήπεδο να συντελεί μεγάλο ρόλο. Από την πλευρά της ομάδας του Βουκεφάλα, οι “βυσσινί” προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν κάτι άλλο.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Με αυτή τη νίκη η Αστραπή Νέας Πολιτείας παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πηγαίνοντας πέντε στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος χέρι – χέρι με την ομάδα του Δαμασιακού, έχοντας 72 βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη ο Βουκεφάλας που αν και “κατεβαίνει” χωρίς προπονητή στα τελευταία παιχνίδια δείχνει να έχει καλό κλίμα αν και βρίσκεται στην ένατη θέση με συγκομιδή 43 βαθμούς.

Σε ένα φτωχό από άποψη φάσεων στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Χαβίλα. Στο 15′ ο Ακριβόπουλος πραγματοποίησε τη σέντρα από πλάγια δεξιά, εκεί όπου ο τερματοφύλακας της Αστραπής φάνηκε αναποφάσιστος αν θα πραγματοποιούσε έξοδο, με τη μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και τον Νόκα που κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Χαβίλα.

ΑΣΤΡΑΠΗ ΝΕΑΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ 2013 - 2014 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Τελικά το σκορ κατάφεραν να ανοίξουν οι φιλοξενούμενο μερικά λεπτά μετά. Συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό ο Κολιοφούτης έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού προσποιήθηκε δύο φορές πως θα σουτάρει, έβγαλε ωραία κάθετη στον Καλτσά που γύρισε μέτωπο προς το τέρμα και με σουτ δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στο νεαρό Τσαβδάρη για το 0 – 1. Σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο πλούσιο από φάσεις, αλλά και πάλι δεν υπήρξε ποτέ καλός ρυθμός στο παιχνίδι. Στο 49′ οι “πορτοκαλί” ήταν αυτοί που έφτασαν και πάλι πιο κοντά στο να πετύχουν κάποιο τέρμα. Ο Καλτσάς έβγαλε συρτή σέντρα από τα αριστερά προς την περιοχή και τον Αποστόλου, με τον υψηλόσωμο επιθετικό να στρώνει έξω στον Κολιοφούτη, με τον τελευταίο να σουτάρει όμως τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 56′ και πάλι οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην επίθεση αυτή τη φορά με τον Βαβίτσα να προωθείται από το δεξί άκρο της άμυνας, να μπαίνει μέσα στην αντίπαλη περιοχή και να δίνει στον Αρσένη με τον μεσοεπιθετικό όμως να μην είναι εύστοχος στο τεχνικό πλασέ που επιχείρησε και τη μπάλα να περνάει σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσαβδάρη.

Τελικά το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη ήρθε δύο λεπτά μετά. Συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό ο Καλτσάς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή του Βουκεφάλα και αριστερά και με δυνατό σουτ είδε τη μπάλα να βρίσκει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα για το 0 – 2, πετυχαίνοντας παράλληλα ο ποδοσφαιριστής και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο Αποστόλου θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο επιθετικός της Νέας Πολιτείας μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και επιχείρησε δυνατό σουτ, με τον Τσαβδάρη όμως να είναι σε ετοιμότητα και εντυπωσιακά να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Λίγο πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να μειώσουν και να πετύχουν παράλληλα και το γκολ της τιμής, όταν στο 86ο λεπτό ο Χαρούλης έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, επιχείρησε και το δυνατό σουτ με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει μερικά εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χαβίλα, με το τελικό σκορ να παραμένει το 0 – 2.

ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ 2013 - 2014 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Βουκεφάλας: Τσαβδάρης, Συγκούνας, Παλάσκας, Γεωργατζιάς, Αντωνίου (72′ Χατζής), Σιάρκος, Ακριβόπουλος, Κυριάκος (54′ Μπατζιανούλης), Νόκας, Νάτσης (66′ Πανέτσος), Χαρούλης.

ΑΣΤΡΑΠΗ ΝΕΑΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ 2013 - 2014 - ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιάννης Τσακμακίδης): Χαβίλας, Βαβίτσας, Ζαφειρούλης, Χασιώτης, Παπαμάνος (72′ Αλεξανδρής), Κολιοφούτης, Καλτσάς, Μπατζέλας, Σουλτούκης (84′ Μηνάς), Αρσένης (78′ Κολλάτος), Αποστόλου.