Τους Λόλα(νε) όλους!!!

Την έκπληξη πραγματοποίησε ο Δαμασιακός “πετώντας” εκτός τον κατά μία κατηγορία ψηλότερα Σμόλικας Φαλάνης με 1 – 2. Έτσι η ομάδα απ’  το Δαμάσι προχωράει στους οχτώ της διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα “δόντια” τους από το πρώτο μέρος, αλλά κατάφεραν να πετύχουν τα τέρματα που τους έδωσαν και το εισιτήριο για τη συνέχεια στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι σκέφτονται και το σενάριο του αγιασμού, καθώς τα έχουν και με την τύχη τους τη φετινή σεζόν και με τους τραυματισμούς που “βασανίζουν” την ομάδα και με τις ευκαιρίες που δεν γίνεται να χάνονται.

Μπαίνοντας πολύ δυνατά οι φιλοξενούμενοι, μόλις στο 7′ μετά την εκτέλεση φάουλ του Λιάκου, ο Γιώργος  Τανάγιας μόνος του από το ύψος του πέναλτι έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα λίγο άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό, ο Μπουκουβάλας γύρισε τη μπάλα στην περιοχή, άλλα ο Μπουνές από κοντά δεν κατάφερε να “τεντωθεί” αρκετά και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η πολιορκία συνεχίστηκε κι άλλο με τον Μπουνέ στο 22′  να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, να σουτάρει δυνατά, αλλά να βλέπει τον Κουσιά να του λέει αρχικά όχι, στη συνέχεια της φάσης το “ριμπάουντ” μάζεψε ο Μπουκουβάλας αλλά το δεύτερο “στοπ” από τον Κουσιά με εντυπωσιακό τρόπο να παραχωρεί το κόρνερ για το Δαμάσι.

Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, πάλι για τον Δαμασιακό, στο 42ο λεπτό με τον Αποστόλη Καλέση να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι, ο Μπουνές στη κίνηση σε προβολή με το γόνατο έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της ομάδας του Σμόλικα.

Ορεξάτοι και στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, και μόλις στο 50′ ο Λόλας με συρτή απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σμόλικα για το 0 – 1.

Το επιθετικό “κρεσέντο” συνεχίστηκε για το Δαμασιακό και στο 53′ και πάλι ο Λόλας με ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε τη ν μπάλα για δεύτερη φορά στην αριστερά πλευρά της εστίας του Κουσιά  για το 0 – 2.

Άμεσα αντέδρασαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν το σκορ στο 59ο λεπτό. Ο Ρούμπος πραγματοποίησε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αχιλλέας Καλέσης δεν έκανε σωστή εκτίμηση της μπαλιάς και ο Μπαρούτας με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μείωσε για το 1 – 2.

Στο 65′ ίσως μία από τις πιο εντυπωσιακές φάσεις της αναμέτρησης με τον τον προωθημένο Νεστορίδη να κάνει τη σέντρα, αλλά η μπάλα να παίρνει μία περίεργη τροχιά “γλείφοντας” το δοκάρι της εστίας Δαμασιακού και καταλήγοντας εν τέλει άουτ.

Η τελευταία φάση του παιχνιδιού, ήταν διπλή μία για κάθε ομάδα. Αρχικά ο Μπουνές έχασε τετ – α τετ στο 72ο λεπτό με τους γηπεδούχους να βγαίνουν γρήγορα μπροστά με τον Μπαρούτα να σουτάρει ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι ψηλά άουτ.

Most Valyable Player… Βασίλης Λόλας!

Τα δύο τέρματα που πέτυχε ήταν υπερπολύτιμα για τη νίκη και παράλληλα για την πρόκριση της ομάδα του Δαμασιακόυ. Και τα δύο του τέρματα ήταν πολύ ωραία με αποκορύφωμα την απευθείας εκτέλεση φάουλ και το πρώτο τέρμα του στο 50ο λεπτό. Αναμφισβήτητα μας Λόλα(νε) τους πάντες σήμερα.

Σμόλικας Φαλάνης (Νίκος Γκαλίτσιος): Κουσιάς, Λιανός (46′ Ρούμπος), Αντωνίου, Κουκούλης, Νεστορίδης, Κόκρας, Τσιρόπουλος, Λιάκος (55′ Γραβάνης), Τανάγιας Γ. (70′ Πατσής), Τανάγιας Χρ., Μπαρούτας.

Δαμασιακός (Χρήστος Λόλας): Μαστοροδήμος, Τσιάλτας, Καρακάνος, Μπουκουβάλας, Μπακαΐμης, Πρατσίλας, Μπουνές (89′ Ανδρέου), Μουσιάρης, Καλέσης Απ. (85′ Λούτσος), Λόλας, Καλέσης Αχ.