Το έσωσε στο φινάλε ο Πρισακάρου

Χάρη σε γκολ του Στέφανου Πρισακάρου στο 90′, ο Σμόλικας έσωσε την παρτίδα στο φινάλε και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο γειτονικό ντέρμπι με αντίπαλο την Δήμητρα Γιάννουλης.

Παιχνίδι που έλαβε χώρα στο γήπεδο της Φαλάνης με την επιστροφή του Σμόλικα στην φυσική του έδρα, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δύ οομάδες βρίσκονται στην μέση της βαθμολογίας, καθώς το σύνολο του Γιώργου Μάτου έφθασε τους είκοσι ένα βαθμούς και έναν περισσότερο έχει η ομάδα των Αχιλλέα Μανάκα – Θανάση Δουζένη.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Βασίλη Σπανό που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, ενώ στο 8ο λεπτό ο Γιώργος Καρβούνης σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Σβάρνα με προσπάθεια του από θέση βολής.

Στην επανάληψη και όσο το ενδιαφέρον ήταν έντονο για το τελικό αποτέλεσμα, ο Στέφανος Πρισακάρου «λύτρωσε» με δικό του γκολ τους γηπεδούχους και το 1 – 1 αποδείχθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο γήπεδο της Φαλάνης.

Σμόλικας Φαλάνης (Γιώργος Μάτος): Σβάρνας, Περδίκης (75′ Χασιώτης), Πρίφτης, Μανακούσιος Θ., Λιάκος, Λάλλος, Παπαθανασίου (75′ Τάφα), Παπαγεωργίου (60′ Χριστακέας), Πρισακάρου, Μανακούσιος Δ., Καρυώτης (70′ Γκαλμπογκίνης).

Δήμητρα Γιάννουλης (Αχιλλέας Μανάκας – Θανάσης Δουζένης): Κοτλής, Σαπάκος, Ντούφας, Ντόκος, Αμπατζίδης, Μπαμπάλης, Τάφα, Μπάκος (80′ Χατζηγρηγορίου Αν.), Καρβούνης, Ραμάι, Σπανός (67′ Μπόντε Π.).