Το κάνει να φαίνεται εύκολο!

Ο μεταμορφωμένος φετινός ΠΟΕ δεν σταματάει πουθενά! Ούτε καν στο Κύπελλο! Αφού ούτε η Θύελλα Μεγάλου Ελευθεροχωρίου μπόρεσε να τον σταματήσει, καθώς ο ΠΟΕ την νίκησε εύκολα με 2 – 0 εκτός έδρας!

Γράφει ο Μπάμπης Βασιλείου

Σίγουρα το ματς είχε φαβορί από πριν. Η διαφορά κατηγορίας των δύο ομάδων φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο ημίχρονο αποτυπώθηκε και στον δείκτη του σκορ. Τι μεσολάβησε όμως μέχρι να πάρει το προβάδισμα ο ΠΟΕ;

10726514_977581402268677_88565498_n

Ουσιαστικά όχι κάτι το σοβαρό. Καθώς ναι μεν σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλα και γενικότερα το πάνω χέρι στο ματς, όμως δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν την κλασσική ευκαιρία μπροστά από την εστία του αντίπαλου γκολκίπερ Γιαννάκου, ο οποίος όσες φορές χρειάστηκε ήταν σε ετοιμότητα.

10721403_977577395602411_1695442489_n

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, ο ΠΟΕ ήταν σαφώς πιο επικίνδυνος και συνάμα πιο αποτελεσματικός! Σε αυτό βοήθησε και το γρήγορο γκολ που πέτυχαν στην “επανάληψη”. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Δημήτρης Ματούλας με ένα σουτ… “κεραυνό” έξω από την μεγάλη περιοχή, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γιαννάκο, “ανοίγοντας” έτσι το σκορ για τον ΠΟΕ!

10723209_977585268934957_1100982870_n

Κρατώντας εύκολα το υπέρ τους αυτό σκορ, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να “κλειδώσουν” το ματς με ένα δεύτερο γκολ. Και αν έχασαν μερικές ευκαιρίες, τελικά το πέτυχαν ένα τέταρτο πριν την συμπλήρωση ενενήντα λεπτών αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Βασίλης Γκαμπέτας, μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε χώρο και με ένα διαγώνιο σουτ, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

10723310_977576992269118_175931749_n

Στην συνέχεια του αγώνα κάθε λεπτό που περνούσε ήταν διαδικαστικό, καθώς οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πιέσουν για να μειώσουν στο σκορ, αλλά λίγο η κούραση, λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλού, δεν του βοήθησε να κάνουν την υπέρβαση. Έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΟΕ να πανηγυρίζει την πρόκριση με 2 – 0!

Θύελλα Μεγάλου Ελευθεροχωρίου (Στέφανος Μπόρας): Γιαννάκος, Ντάμπλης, Γεωργάκης, Μητούλας, Λυμπίκης Θ., Παππάς, Βαλιάκος Αθ. (80′ Βαλιάκος Μ.), Μήσιος, Ξεφτέρης Ηλ., Γραμμένος Απ., Σαπουνάς Ευρ.

ΠΟΕ (Σάκης Γκαντρής): Γκουτζουρέλας, Μπαριγιάννης (80′ Αθανασέλος), Λόλας, Μπούσιας, Περτζιόνι, Σισμανίδης, Ντούφας, Γκαμπέτας, Καραμάνος, Ματούλας, Τζήκας (75′ Παπαδήμος).