Το καθάρισε ο… “Μιχαλάκης”

Με το τελικό 3 – 1 η ομάδα της Αναγέννησης Καλοχωρίου επιβλήθηκε του Αετού Μακρυχωρίου στο τοπικό ντέρμπι που ανέδειξε η κληρωτίδα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας.

Το συγκρότημα του Αποστόλη Έξαρχου ήταν ανώτερο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο Αετός ήταν αυτός ο οποίος είχε την πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, με τον Μητσογιάννη να μην καταφέρνει να πλασάρει σωστά τον Μαρδάνη μετά από μπαλιά γέμισμε από πίσω. Στο 17′ οι γηπεδούχοι πήραν “κεφάλι” στο σκορ με τον Σαμπάνη με σουτ στην κίνηση να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το λάθος του Θέμελη.

Λίγο πριν το ημίχρονο, η Αναγέννηση είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν ο Τίκος ανέτρεψε τον Λιούσκα μέσα στην μεγάλη περιοχή, αντικρίζοντας και την δεύτερη κίτρινη κάρτα – κόκκινη, με τον Μιχάλη Λίταινα όμως να στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Πουτσιάκα την μπάλα.

Στο 55′ η αριθμιτική υπεροχή των γηπεδούχων χάθηκε, καθώς την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη αντίκρισε και ο αμυντικός της Αναγέννησης Λίτσιος.

Στο 74ο λεπτό ο Σαμπάνης έδωσε “άερα” δύο τερμάτων στην ομάδα του με σουτ στην κίνηση με τον Λιούσκα δύο λεπτά αργότερα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 0 – 3 έπειτα από ασταθή απόκρουση του Πουτσιάκα.

Στο γήπεδο και φίλαθλος κόσμος από τον γειτονικό Παραπόταμο. Από αριστερά, Τάκης Λάλας, Δημήτρης Μπαμπανίκος, Στέλιος Γκουγκουλιάς, Γιάννης Αντάμαλης.

Το τελικό 3 – 1 έγραψε ο περσινός πρώτος σκόρερ του περσινού Κυπέλλου, Λευτέρης Τέας, στο 82ο λεπτό.

Στο γήπεδο και ο παλιός τεχνικός της Αναγένησης, Γιάννης Μπαλοδήμος, ο οποίος παραμένει πιστός φίλος της ομάδας.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Αποστόλης Έξαρχος): Μαρδάνης, Καραΐσκος, Λίτσιος, Έξαρχος Θ., Σαΐτης Θ., Σπυρόπουλος, Λιούσκας, Λίταινας Μ. (65′ Λούγκος Κ.), Σαμπάνης (85′ Κοτρώνης), Σαμαράς, Μάρκου Χρ.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιώργος Καμάκας): Πουτσιάκας, Νασιάκος, Χριστιανίδης, Τίκος, Χρόνης, Κανάκης, Μητσογιάννης (60′ Παπαδημητρίου), Θέμελης (78′ Κυρίτσης), Φακίτσας, Νικούλης (78′ Χιχμέτ), Τέας.