Το ντέρμπι βάφτηκε «βυσσινί»!

Η Ανθούπολη παρουσιάστηκε ανώτερη από τον αντίπαλό της και πήρε το μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας του ΠΟΕ εκτός έδρας με 2 – 1. Ξέφυγαν πλέον οι «βυσσινί» που παραμένουν στη 1η θέση με απόσταση πλέον πέντε βαθμών από την ομάδα της Ελασσόνας.

Το ματς στο ξεκίνημά του είχε αναγνωριστικό ρυθμό, με το διακύβευμα να είναι μεγάλο για τις δύο ομάδες. Όμως στη πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού, η Ανθούπολη κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Καθώς με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα, ο Καραμπούζης από τα αριστερά προωθήθηκε, με το δεξί και με εξωτερικό φάλτσο σέντραρε, ο αμυντικός του ΠΟΕ γλίστρησε, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μπλέντι Μούτσα και με πλασέ στη κίνηση από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Η επόμενη σημαντική στιγμή στο ματς, ανήκε και πάλι στους φιλοξενούμενους και ήρθε στο 30′, όταν ο Κουβελάς από το ημικύκλιο της αντίπαλης περιοχής εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να περνάει ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Γούπου. Η απάντηση της ομάδας της Ελασσόνας, ήρθε στο 36′ όταν ο Ιγγλέζος από τα όρια της περιοχής επιχείρησε το σουτ, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλόκαρε σταθερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, η Ανθούπολη εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και νωρίς νωρίς έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Ήταν το 52ο λεπτό, όταν από διώξιμο της άμυνας του ΠΟΕ, ο Αναγνώστης από τον άξονα έβγαλε κάθετη διαγώνια δεξιά μέσα στη περιοχή για τον Παπαδάκο και αυτός με ένα μονοκόματο σουτ με το εξωτερικό νίκησε τον Γούπο για το 0 – 2.

Στο 66ο λεπτό, με τον ΠΟΕ να αφήνει αρκετούς κενούς χώρους ψάχνοντας την ισοφάριση, η Ανθούπολη έχασε σπουδαία ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 66′, αλλά ο Μούτσα Μπλέντι που βγήκε φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ, δεν κατάφερε να τον νικήσει με τον Γούπο να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η ομάδα της Ελασσόνας εν τέλε κατάφερε να βρει το γκολ που τόσο έψαχνε με τη συμπλήρωση ογδόντα λεπτών αγώνα. Ο Ρολντάν κινήθηκε στον άξονα, βρέθηκε έξω από την αντίπαλη περιοχή, έβγαλε όμορφη κάθετη για τον Παλάσιος στη πλάτη της άμυνας και αυτός με διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Ντιντή και μείωσε σε 1 – 2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά!

Οι γηπεδούχοι στο 88ο λεπτό άγγιξαν την ισοφάριση, όταν ο Κωνσταντινίδης βρήκε τον χώρο και τον χρόνο έξω από την αντίπαλη περιοχή, έκανε το σκαστό σουτ, ο Ντιντής απέκρουσε και ο Γκορτσάρι από πλάγια και δεξιά στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα άουτ και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να επαναφέρει το ματς στα ίσα.