Το τελείωσε ο «Φουσιγκόλ»

Με δύο τέρματα του Παναγιώτη Φουσίκα ο Ηρακλής Λάρισας προκρίθηκε στους «8» του κυπέλλου ΕΠΣΛ, μετά και την νίκη κόντρα στην φιλόδοξη φέτος ΑΕΔ Νίκαιας με σκορ 2 – 1.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με σκληρά μαρκαρίσματα και δυνατές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν πως είχαν μελετήσει καλά το παιχνίδι, καθώς με δύο τέρματα του Παναγιώτη Φουσίκα κέρδισαν την δύσκολη αναμέτρηση απέναντι στην Νίκαια, με τον Χρηστίδη να απαντά και να μειώνει για την ομάδα του και το παιχνίδι να γίνεται ακόμη πιο σκληρό στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Γαρυφαλλόπουλο, που βγήκε απέναντι από τον Μαγαζιώτη αφού το σουτ που έκανε πέρασε ψηλά άουτ.

Γκολ για την ομάδα του Ηρακλή στο 13ο λεπτό, με τον Φουσίκα να κάνει σουτ στην κίνηση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πατέτσιου για το 1 – 0.

Στο 26ο λεπτό ο Φουσίκας και πάλι έπιασε ένα σουτ από πλάγια θέση, με την μπάλα αυτήν την φορά να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα Πατέτσιου.

Το 2 – 0 για τον Ηρακλή πραγματοποιήθηκε στο 34ο λεπτό, με τον Παναγιώτη Φουσίκα να κάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, εκμεταλλευόμενος την λανθασμένη έξοδο του Πατέτσιου και να κάνει δύο τα τέρματα για την ομάδα του.

Σουτ του Τριανταφυλλόπουλου για τους γηπεδούχους στο 40ο λεπτό, με την μπάλα όμως να περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πατέτσιου.

Στο 46ο λεπτό ο Μπακαρτζής επιχείρησε από πλάγια θέση μία παράλληλη σέντρα, με τον Γαρυφαλλόπουλο να κάνει την προβολή από κοντά και την μπάλα να περνά μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαγαζιώτη.

Σουτ για τον Ηρακλή με τον Φουσίκα στο 48ο λεπτό, με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να καταλήγει άουτ.

Κόρνερ για τους γηπεδούχους στο 56ο λεπτό, με τον Κασνακούδη να εκτελεί, τον Τσέλιγκα να κάνει από κοντά το σουτ και τον Τριανταφυλλόπουλο να βρίσκει και να αλλάζει πορεία στην μπάλα, με αυτή να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πατέτσιου.

Η μείωση του σκορ ήρθε στο 65ο λεπτό, με τον Μπούκα να επιχειρεί μία «σέντρα – σουτ» από αριστερά και τον Γιάννη Χρηστίδη από πλάγια θέση με κοντινή προβολή να διαμορφώνει το τελικό 2 – 1.

Να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ο Γαρυφαλλόπουλος σε μία μονομαχία με τον Μαγαζιώτη, χτύπησε στο δεξί του πόδι με τις πρώτες ενδείξεις να δείχνουν πως έγινε υπερέκταση στον προσαγωγό του ποδοσφαιριστή.

Most Valyable Player… Παναγιώτης Φουσίκας

Ο επιθετικός του Ηρακλή Λάρισας πήρε πάνω του την ομάδα και την έστειλε στους «8» του κυπέλλου σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση των συμπαικτών του. Ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του Ηρακλή και συνάμα του αγώνα και κατάφερε να ταλαιπωρήσει αρκετά του αμυντικούς της Νίκαιας.

Ηρακλής Λάρισας (Κώστας Κολομητρούσης): Μαγαζιώτης, Γκουντρουμπής, Κασνακούδης, Κοτούμπας, Μέκρας, Τσέλιγκας, Φιλίππου, Βρανάς, Φουσίκας (87′ Σταμουλάκης), Τριανταφυλλόπουλος (82′ Κουρούμαλος), Χατζής (61′ Θεοδώρου).

ΑΕΔ Νίκαιας (Μίλτος Ζιάκας): Πατέτσιος, Γεωργόπουλος, Καραμπούζης, Χονδρονάσιος, Ανδρέου, Σούλι (37′ Στατήρης), Χρηστίδης (85′ Νούσιος), Μπούκας, Μπακαρτζής, Σβερκούλης, Γαρυφαλλόπουλος.