Τρία γκολ, τρεις σκόρερ και νίκη για τον Δαμασιακό

Ο Δαμασιακός έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Δόξας Βλαχογιαννίου για την 26η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Λάρισας, με 3 – 1, έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν από πολύ νωρίς το προβάδισμα στο ματς. Ήταν μόλις το 5ο λεπτό του παιχνιδιού, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βλαχογιαννίου, οι παίκτες του Δαμασιακού απομάκρυναν, βγήκαν στην αντεπίθεση, από τα αριστερά ο Στέλιος Λέτσιος συνδυάστηκε με τον Τσιάλτα, μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Θοδωρή Μουσιάρη και αυτός με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Μιγδάνη για το 1 – 0.

Το ματς είχε ρυθμό, ενώ διεξήχθη με «ψιλόβροχο» και οι φιλοξενούμενοι λίγο αργότερα δημιούργησαν τη πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς. Στο 14′ μετά από απομάκρυνση, η μπάλα στρώθηκε στον Γκουρομπίνο, ο οποίος έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Γεωργούλα.

Επόμενη φάση για τον Δαμασιακό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Στέλιου Λέτσιου και κακή έξοδο του γκολκίπερ, ο Καρακάνος στο δεύτερο δοκάρι από τη μικρή περιοχή έκανε τη κεφαλιά, αλλά σωτήρια πάνω στη γραμμή απομάκρυνε τη μπάλα ο Αθανασούλης. Για να φτάσουμε στο 36ο λεπτό, όταν ο Γεωργούλας έκανε το βολέ, ο Τσιάλτας με κεφαλιά βρήκε τον Στέλιο Λέτσιο, αυτός κοντρόλαρε, πάσαρε και πάλι στον Τσιάλτα, αυτός έβγαλε μπαλιά στη πλάτη της άμυνας για τον Σάρρα και αυτός «κρέμασε» τον γκολκίπερ και έκανε το 2 – 0.

Η Δόξα Βλαχογιαννίου ωστόσο ήταν αυτή που είχε τον τελευταίο λόγο στο πρώτο μέρος. Καθώς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 45’+1′, ο Γελαλής κινήθηκε παράλληλα στα όρια της περιοχής, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από τα δεξιά σούταρε και έστειλε τη μπάλα στον «ουρανό» των διχτύων, μειώνοντας σε 2 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, οι ποδοσφαιριστές του Αποστόλη Ευαγγέλου μπόρεσαν να ανακτήσουν ξανά το προβάδισμα των δύο τερμάτων. Στο 58ο λεπτό, ο Στέλιος Λέτσιος από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και από τη γωνία της μικρής περιοχής, ο προωθημένος Καρακάνος με κεφαλιά «ψαράκι» σκόραρε και έκανε το 3 – 1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.