Τόρζε για φίλημα!

Χάρη σε δύο γκολ του Γκάμπριελ Τόρζε (45’+5′ και 82′) και ένα του Τζόναθαν Μπούστος (90’+3′), η ΑΕΛ επικράτησε με ανατροπή του σκορ του Βόλου και πανηγύρισε έτσι τη πρώτη νίκη στα πλέι άουτ!

Έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες από Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε τη πρώτη νίκη στα πλέι άουτ κι έφθασε τους τριάντα τρεις βαθμούς, με τον Βόλο να μένει στους τριάντα βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε με πέναλτι για την ομάδα του Βόλου. Στο 8ο λεπτό ο Φεράρι κέρδισε πέναλτι από τον Μάρκοβιτς και ο Βασίλης Μάντζης εκτέλεσε το πέναλτι. Ο Ογκμουντούρ Κρίστινσον αντέδρασε σωστά και είπε «όχι» στον Έλληνα επιθετικό του Βόλου.

Δύο λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι με τον Μάντζη και τον Κρίστινσον να τον κερδίζει και πάλι, με τον Ζοάο να αστοχεί από θέση βολής και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ ήρθε στο 11ο λεπτό. Ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς βρήκε χώρο και σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και κατέληξε άουτ.

Για να φθάσουμε στο 15′ και τον Βόλο να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα, από γύρισμα του Ζοάο και εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας ο Τάσος Τσοκάνης με πλασέ έκανε το 0 – 1.

Ο Αλί Γκαζάλ έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά στο 38′ από εξαιρετική σέντρα του Γκάμπριελ Τόρζε, καθώς μόνος του πήρε τη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Νίκου Μελίσσα.

Ο Αιγύπτιος αμυντικός μέσος στο 44′ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Κουτσιαύτη (τη πρώτη είδε στο 36′) κι έτσι οι «βυσσινί» έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση του σκορ από την ΑΕΛ και η αποβολή του Βαγγέλη Οικονόμου από πλευράς Βόλου.

Συγκεκριμένα, ο αμυντικός του Βόλου πήρε τη κίτρινη κάρτα στο 45′ για φάουλ. Το φάουλ αυτό εκτελέστηκε και ο αμυντικός των φιλοξενουμένων υπέπεσε σε νέο φάουλ μέσα στη περιοχή.

Ο κ. Κουτσιαύτης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Οικονόμου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Γκάμπριελ Τόρζε ήταν ο εκτελεστής του πέναλτι και από τα έντεκα βήματα έγινε το 1 – 1!

Η ΑΕΛ με την εκκίνηση της επανάληψης είχε τον έλεγχο με τον Βόλο να χάνει ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μάντζη.

Πέντε λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο φορ του Βόλου βρέθηκε απέναντι από τον Κρίστινσον και πλάσαρε από θέση τετ – α – τετ όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 52′ ήρθε η σειρά του Αντνάν Σεσέροβιτς να απειλήσει για λογαριασμό της ΑΕΛ. Ο Βόσνιος μέσος έπιασε ένα σουτ – οβίδα και ο Νίκος Μελίσσας με εκπληκτική απόκρουση έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν και πάλι στο παιχνίδι στο 67′. Ο Λευτέρης Λύρατζης δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Κουτσιαύτη σε φάουλ στον Ασούμπρε κι έτσι ο Βόλος έμεινε με εννέα ποδοσφαιριστές.

Οι «βυσσινί» είχαν τον έλεγχο και στη συνέχεια, όμως δεν μπορούσαν να βρουν κενό χώρο για να απειλήσουν τον Βόλο και να φθάσουν στο δεύτερο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βγουν με αντεπιθέσεις.

Η λύτρωση ήρθε με το πανέμορφο γκολ του Γκάμπριελ Τόρζε στο 83′! Ο Ρουμάνος μεσοεπιθετικός της ΑΕΛ έκανε εξαιρετικό κατέβασμα της μπάλας και πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο για να κάνει το 2 – 1 με όμορφο πλασέ και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Ένα λεπτό μετά, ήρθε η απάντηση στις ευκαιρίες στην επανάληψη για τον Βόλο. Ο Ζοάο βρήκε εξουδετερωμένο τον Κρίστινσον μέσα στη μικρή περιοχή, πλάσαρε και ο Φιλίπ Στελιάνο έσωσε τους «βυσσινί» με διώξιμο πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ έχασε μοναδική ευκαιρία για να «κλειδώσει» τους τρεις βαθμούς της νίκης, με τον Ασούμπρε να βρίσκεται σε θέση βολής και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ…

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζόναθαν Μπούστος και έτσι η ΑΕΛ να πανηγυρίσει τη πρώτη νίκη στα πλέι άουτ και εντός έδρας μετά από αρκετό διάστημα!

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μάρκοβιτς (53′ Ζίζιτς), Μπέρτος, Μούζεκ (75′ Στελιάνο), Σεσέροβιτς (75′ Μπούστος), Αλί Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς (63′ Ηλιάδης), Βινίσιους, Τόρζε, Παπάζογλου (63′ Ασούμπρε).

ΝΠΣ Βόλος (Στέφανος Ξηρόφωτος): Μελίσσας, Διαμαντής, Οικονόμου, Λύραντζης, Φεράρι, Τσοκάνης (53′ Μπαλογιάννης), Μαξ Αουγκούστο, Ζοάο (87′ Κυζιρίδης), Γκουαροτσένα (87′ Τόρες), Μάντζης (53′ Μουνίθ), Τσαούσης (46′ Δημόπουλος).