Φίδια… Κολοβά δάγκωσαν την Αναγέννηση!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Φαλανιακός στην έδρα του Καλοχωρίου, αφού φιλοδώρησε την τοπική Αναγέννηση με τέσσερα τέρματα και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του στους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Τάκη Παραφέστα είχε σε μεγάλη μέρα τους αδερφούς Κώστα και Νίκο Κολοβό, που είχαν συμμετοχή στα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας τους.

1420265_3748509607403_2062937724_n

Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στον αγωνιστικό χώρο και είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να προηγηθούν στο 17’ με σουτ – βολίδα του Κολοβού Κ. μετά από διώξιμο των αμυντικών του Καλοχωρίου.

1454300_3748509567402_1116119376_n

Στο 45’ ο κ. Τσιτσιρίκας είδε παράβαση και καταλόγισε πέναλτι απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους. Χαρακτηριστικό της φάσης ότι ο Κολοβός Ν. δεν έπεσε καν στο έδαφος και κανείς από τους φιλοξενούμενους δεν διαμαρτυρήθηκε. Ο Κολοβός Κ. ανέλαβε την εκτέλεση ξεγελώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 0-2. Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τον Φαλανιακό να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων.

1472205_3748509207393_1696692064_n

Στο δεύτερο μέρος ο Φαλανιακός μπήκε με διάθεση να κλειδώσει από νωρίς τη νίκη, αφού στο 65’ μετά από ασθενή απόκρουση του Μαρδάνη ο Κολοβός Ν. με γυριστό σουτ έκανε το 3 – 0.

1422817_3748509687405_665945514_n

Το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε ο Μανακούσιος Δ. στο 75΄ με ωραίο πλασέ.

Most Valuable Player… Κωνσταντίνος Κολοβός!

Ο έμπειρος αμυντικός πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη, ενώ είχε πολλές κερδισμένες προσωπικές μονομαχίες.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Αποστόλης Έξαρχος): Μαρδάνης, Λιούσκας, Λίτσιος, Κοτρώνης, Σαμαράς (65′ Καραΐσκος), Σαΐτης, Έξαρχος Θ., Μούμος (82′ Λούγκος), Σπυρόπουλος, Σαμπάνης, Μάρκου Κ (75′ Έξαρχος Β.).

Φαλανιακός (Τάκης Παραφέστας): Μιγδάνης, Γκόλτσιος, Πάυλου, Μανακούσιος Θ., Μανακούσιος Δ., Λιγούρας, Βαρσάμης, Γωγάκος (69′ Μπλέντι), Παπαγεωργίου (74′ Ιγγλέζος), Κολοβός Ν. (76′ Παπαδόπουλος), Κολοβός Κ.