Φιλιππίδης σα να λέμε… Ντρογκμπά!

Σε ένα ματς που είχε έντονα τα στοιχεία ενός βαθμολογικού ντέμρπι, η ομάδα της Δόξας Ομορφοχωρίου αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική στην τελική της προσπάθεια και έτσι δικαίως πήρε και το τρίποντο της νίκης, αφήνοντας πίσω κατά 4 βαθμούς την συνδιεκδικήτρια της ανόδου ομάδα του Χρήστου Γκάτα.

Η Δόξα ήταν αυτήν η οποία και απείλησε πρώτη στην αναμέτρηση στο 22ο λεπτό όταν μετά από πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια του Άρη Καπετάνιου από αριστερά και γύρισμα του ιδίου προς τον Φιλιππίδη, ο τελευταίος μέσα από τη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία και να καταλήγει αόυτ.

Στο 26′ ο Τάσος Μητσιάκος μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Παζιάνα με τον Αλέξη Παγκαρλιώτα να τον “γκερμίζει” κάτω και τον Άγη Μπουμαρσόλπουλο να δείχνει την άσπρη “βούλα”, μια απόφαση η οποία και ξεσήκωσε τις έντοντες αντιδράσεις των γηπεδούχων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άρης Καπετάνιος, ο οποίος από τα 11 βήματα κέρδισε τον Παζιάνα ανοίγοντας έτσι και το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Και ενώ ο χρόνος κυλούσε, η ομάδα του Τοξότη δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Ζεϊμπέκη και έτσι μοιραία παρέμεινε το 0 – 1 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης και το 55ο λεπτό ο Παγκαρλιώτας με σέντρα βρήκε τον Σαμαρά μέσα στη μικρή περιοχή, με την διαγώνιο κεφαλιά του τελευταίου να περνά λίγο άουτ δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζεϊμπέκη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φαρμάκας ανέτρεψε εντός της μεγάλης περιοχής τον Ποπέσκου (βλέπε παραπάνω φωτό) με τον κ. Μπουμαρσόπουλο ορθώς να καταλογίζει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι αλλά για πρώτη υπέρ του Τοξότη, πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο νεοεισελθών στο ματς Μαύρος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ζεϊμπέκη και ισοφαρίζοντας το ματς, προσωρινά.

Στην συνέχεια της αναμέτρησης ο Τοξότης ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας δίχως όμως να έχει κάμια μεγάλη ευκαιρία. Από την άλλη η Δόξα “χτυπούσε” στις αντεπιθέσεις και στο 72′ μετά από βαθιά μπαλιά του Φαρμάκα στην πλάτη της άμυνας του Τοξότη, ο Μητσιάκος βγήκε από πλάγια αριστερά απέναντι από τον Παζιάνα, με το ψηλοκρεμαστό του πλασέ να περνά αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι τοων γηπεδούχων.

Ότι όμως δεν κατάφερε στο 72′ ο Μητσιάκος, έκανε πραγματικότητα στο 78′ ο Φιλιππίδης. Ο έμπειρος φορ με μια κίνηση “Ντρογκμπά”, “κλειδώνοντας” τον προσωπικό του αντίπαλο με την πλάτη και ντριμπλάροντας τον με ρολάρισμα του κορμιού του, έφερε τη μπάλα στο αριστερό όπου με ένα ευθύβολο σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του, εκτός θέσης, Παζιάνα. Ένα γκολ για πολλά όσκαρ, από ένα παίκτη μεγάλης “πάστας”.

Σε ικανοποιητικά επίπεδα κυμάνθηκε η διαιτησία του κ. Μπουμαρσόπουλου παρά των έντονων διαμαρτυριών των γηπεδούχων για το πέναλτι του 26ου λεπτού.

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Παζιάνας, Καραλής, Τσακνάκης, Γκουγκολέτσιος (79′ Τσεμπερλίδης), Παγκαρλιώτας, Παππάς, Τάκε, Σαμαράς (79′ Μπαλογιάννης), Βελλίδης, Ποπέσκου, Σούμας (55′ Μαύρος).

Δόξα Ομορφοχωρίου (Θεόδωρος Σκύφτας): Ζεϊμπέκης, Μωραΐτης (66′ 2η κίτρινη – κόκκινη), Καραγιαννόπουλος (89′ Πότσης), Φαρμάκας, Καπετάνιος Γ., Τζαλαμπίρας, Βιλανάκης Γ., Χριστοδούλου Κ., Μητσιάκος (86′ Τασιόπουλος), Καπετάνιος Α., Φιλιππίδης (79′ Τζιάτζιος).