«Χάρισε» τον βαθμό ο Δάσσιος στη «Πέλα»

Με τον Διονύση Δάσσιο να πετυχαίνει το σωτήριο γκολ στις καθυστερήσεις, η Πελασγιώτιδα απέφυγε την ήττα και αναδείχθηκε ισόπαλη 2 – 2 με τον Όλυμπο Γόννων εντός έδρας.

Έτσι μετά και την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Λάρισας, η Πελασγιώτιδα πρόσθεσε ακόμη έναν βαθμό και έφτασε συνολικά τους πέντε τη φετινή αγωνιστική περίοδο και βρίσκεται στη προτελευταία θέση της κατάταξης. Από την άλλη ο Όλυμπος Γόννων βρίσκεται πιο ψηλά, στην 9η θέση έχοντας μαζέψει οχτώ βαθμούς.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν πρώτοι να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, εκμεταλλευόμενοι μία στατική φάση. Πιο συγκεκριμένα στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Θανάσης Μπουμπούλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1 – 0.

Η αντίδραση της Πελασγιώτιδας ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ είχαμε μπει στη τελική ευθεία του αγώνα. Ήταν το 79ο λεπτό, όταν ο Χριστώνης μετά από πανέμορφη ατομική ενέργεια, έκανε τη πάσα για τον Κώστα Κουσιώρα και ο τελευταίος με όμορφο τελείωμα νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα όμως για τους γηπεδούχους, όταν στο 82′ και ενώ το σκορ ήταν 1-1 πήρε απευθείας κόκκινη ο Γιάννης Δάσσιος για μαρκάρισμα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Όλυμπος Γόννων, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Κολτσίδας σέντραρε, ο Μάντζαρης πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1 – 2.

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι Γόννοι θα πάρουν τη νίκη, ήρθε η φάση του 90’+2′ να λυτρώσει τη Πελασγιώτιδα. Ο Διονύσης Δάσσιος με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για δεύτερη φορά στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 2.