“Χορεύοντας” στην… βροχή!

Με πρωταγωνιστή τον Ματθαίο Μαρουκάκη. Ο οποίος στην 1η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ βραβεύεται με… “όσκαρ”, χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε στην νίκη της ΑΕΛ με 3 – 0 επί της Λαμίας στην επιστροφή της στο AEL FC Arena! Το 3ο γκολ το πέτυχε ο Μπουντόπουλος στις καθυστερήσεις.

IMG_4935

Έτσι ξεκίνησε

Με 4 – 2 – 3 – 1 παρέταξε την ομάδα του ο Ράτκο Ντόστανιτς. Στη μάχη του… τερματοφύλακα εν τέλει προτιμήθηκε ο Καβουσάκης. Στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά επιλέχθηκαν οι Μονιάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς και Νικολακάκης.

Τα δίδυμο στα αμυντικά χαφ αποτελούνταν από τους Αναστασόπουλο και Λαμπρόπουλο τελικά, καθώς ένα πρόβλημα τραυματισμού της τελευταίας στιγμής, άφησε τον Ναγιάρ όχι μόνο εκτός ενδεκάδας, αλλά και εκτός αποστολής.

Στα άκρα της επίθεσης τώρα τοποθετήθηκαν οι Ροβίθης αριστερά και Μπουντόπουλος δεξιά, ενώ πίσω από τον σέντερ φορ Μαρουκάκη άγωνίστηκε ο Ουρτάδο.

Κόρνερ η Λαμία, σουτ και… γκολ η ΑΕΛ!

Οι “βυσσινί” στο ξεκίνημα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως αυτοί που απείλησαν πρώτοι ήταν οι φιλοξενούμενοι. Όταν κέρδισαν τρία απανωτά κόρνερ. Χωρίς ωστόσο να εκμεταλλευτούν κάποιο. Αυτό πριν από την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Γιατί μετά από αυτό η ΑΕΛ ανέλαβε… δράση. Απείλησε πρώτη φορά στο 11΄όταν ο Μπουντόπουλος έξω από την περιοχή σούταρε, ο Ρίζος απέκρουσε δύσκολα και στην συνέχεια οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ. Έξι λεφτά αργότερα, νέο σουτ έξω από την περιοχή αυτή τη φορά του Ουρτάδο όμως μπλόκαρε ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Φτάσαμε έτσι στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν ο Μπουντόπουλος αυτή τη φορά σούταρε, ο Ρίζος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Μαρουκάκης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, “ανοίγοντας” το σκορ για την ΑΕΛ!

IMG_4974

Και… στο τέλος μιλάει ο Μαρουκάκης!

Η Λαμία μετά το γκολ που δέχτηκε ισορρόπησε το ματς. Μάλιστα στο 24΄σκόραρε με τον , αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε, καθώς προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον Καβουσάκη. Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου, λίγο αργότερα έχασαν νέα ευκαιρία να ισοφαρίσουν.

Στο 29΄ο Καραγιάννης ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, δεν κατάφερε να σκοράρει, χάρη στη σωτήρια προβολή του Νικολακάκη, ο οποίος έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Και στο 42΄η ΑΕΛ… “μίλησε” ξανά!

Και πάλι μέσω του Μαρουκάκη. Ο Ουρτάδο κράτησε την μπάλα στην αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, έβγαλε έξω στον Μαρουκάκη και αυτός με ένα άπιαστο δεξί σουτ, με εξωτερικό φάλτσο και χωρίς φόρα, έστειλε την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Ρίζου, διπλασιάζοντας και τα γκολ της ΑΕΛ αλλά και τα προσωπικά του!

IMG_4971

Τί έχασες ρε Ουρτάδο;;

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και με το σκορ στο 2 – 0 η “Βασίλισσα του κάμπου” έφτασε πολύ κοντά στο 3 – 0. Ήταν μία φάση από αυτές που λες πως δεν… χάνονται! Κι όμως… χάθηκε. Στο 54ο λεπτό, ο Ρίζος έκανε τραγικό λάθος, έχασε την μπάλα από τον Μαρουκάκη, αυτός έδωσε στον Ουρτάδο, ο οποίος προ κενής εστίας έχασε το… άχαστο στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Λέαντρο!

Με δέκα η Λαμία, έπεσε ο ρυθμός

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, οι καταστάσεις έγιναν πιο… βολικές για την ΑΕΛ. Και αυτό γιατί ο Ενγκουέμ, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή. Μία απόφαση που σήκωσε “θύελλα” διαμαρτυριών για τους φιλοξενούμενους.

Και δικαίως, διότι όπως φάνηκε ο παίκτης της Λαμίας δεν ακουμπάει τον Μπουντόπουλο. Από ‘κει και πέρα οι γηπεδούχοι ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό. Κάτι που εκνεύρισε ακόμη περισσότερο τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ΄παίζαν που ΄παιζαν σκληρά, “χτυπούσαν” περισσότερο.

Ντεμπούτο ο Κουτσιανικούλης σε διαδικαστικά λεπτά

Τα λεπτά περνούσαν και φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι δεν άντεχαν. Δεν μπορούσαν να απειλήσουν με τους “βυσσινί” να κρατάνε εύκολα το υπέρ τους σκορ. Μάλιστα στο 75΄το ντεμπούτο του σε επίσημο ματς έκανε και ο Βασίλης Κουτσιανικούλης.

IMG_5041

Ο βραχύσωμος χαφ της ΑΕΛ στο 90+3′ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, πλάσαρε τον Ρίζο, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε στον Μπουντόπουλο, ο οποίος προ κενής εστίας με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0. Οι “βυσσινί” έτσι ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους για την νέα χρονιά. Με μία πειστική εμφάνιση και νίκη στο AEL FC Arena.

Ο Καλύτερος…

Εεε, ντάξει. Είναι εύκολο να αντιληφθεί κανείς ποιος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης. Αυτός δεν είναι άλλος από τον Ματθαίο Μαρουκάκη, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ΑΕΛ με το δεύτερο να είναι… γκολάρα!

Που κρίθηκε

Το χρονικό σημείο που έκρινε την αναμέτρηση ήταν το 42ο λεπτό του αγώνα. Όταν ο Μαρουκάκης πέτυχε το 2 – 0. Εκεί “τσάκισε” τους αντιπάλους του, κάτι που φάνηκε και στην έκφραση του πρώην προπονητή της ΑΕΛ και νυν της Λαμίας, Σούλη Παπαδόπουλου.

Ο… διαιτητής

Ο κ. Φώτης Φωτιάδης από την Καστοριά, στον συγκεκριμένο αγώνα, απέβαλλε λάθος τον Ενγκουέμ στο 60΄, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο χαρίστηκε πολλές παραπάνω στο πολύ σκληρό παιχνίδι των παικτών της Λαμίας. Ιδίως μετά την αποβολή…

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καβουσάκης, Νικολακάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Μονιάκης, Λαμπρόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπουντόπουλος, Ουρτάδο (66΄Καπός), Ροβίθης (75΄Κουτσιανικούλης), Μαρουκάκης (71΄Μπόγιοβιτς).

Λαμία (Σούλης Παπαδόπουλος): Ρίζος, Τσαμούρης, Ζουλιώτης (81΄Πίντο), Λεάντρο, Κοτσώνης, Τζόκιτς (56΄Καραλής), Εγκουέμ, Καραγιάννης (62΄Τριανταφυλλάκος), Σερτζίνιο, Σιλιγαρδάκης, Νεόφυτος.