«Χρυσός» βαθμός με «χρυσή» αλλαγή… Νούσιου!

Ισόπαλος με 1 – 1 αναδείχθηκε με τον Λεβαδειακό, ο Απόλλωνας Λάρισας στο πλαίσιο της 16ης Αγωνιστικής της Super League 2, παραμένοντας «ζωντανός» στη διεκδίκηση της 6άδας.

Με την ισοπαλία αυτήν, ο Απόλλωνας έφτασε τους 27 βαθμούς και παρέμεινε στην 6άδα (είναι 6ος), έχοντας σε απόσταση «βολής» τόσο τον Λεβαδειακό (28β.) όσο και τους Καραϊσκάκη (28β.) και Χανιά (28β.).

Ο Λεβαδειακός ήταν ανώτερος στο πρώτο μισάωρο και έφτασε στο γκολ στο 16ο λεπτό. Ο Συμελίδης έβγαλε στον χώρο στον Βαγγέλη Μάντζιο, ο οποίος από θέση τετ – α – τετ «τσίμπησε» τη μπάλα και «ψηλοκρέμασε» τον Νέστορα Γκέκα, ανοίγοντας το σκορ στη Φιλιππούπολη.

Τρία λεπτά μετά ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Ο Βαγγέλης Μάντζιος πέρασε τη μπάλα στον Ιωαννίδη ο οποίος με τον Γκέκα εξουδετερωμένο, πλάσαρε απελπιστικά άουτ.

Ο Απόλλωνας από το ημίωρο και μετά ανέβηκε στο γήπεδο, κέρδισε μέτρα και έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης δύο φορές. Αμφότερες όμως Χατζής και Ναζίμ αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο μέρος. Αποφασιστικός με κατοχή της μπάλας και πίεση ψηλά στην άμυνα του Λεβαδειακού.

Ο Απόλλωνας μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ στο 76ο λεπτό με σκόρερ τον Βαγγέλη Νούσιο, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο στο 6ο λεπτό και μετά από 16′ λεπτά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Μπάγιτς ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Βέβαια για να φτάσει στο γκολ ο Νούσιος, ο Κώστας Σκούπρας έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά και από την τελική γραμμή του άουτ έκανε ένα γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, όπου και βρήκε τον Βαγγέλη Νούσιο που σε κενή εστία πλάσαρε στον ουρανό των διχτύων του Μπάγιτς για το 1 – 1.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπαστιάνος δέχθηκε δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά και άφησε την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο για τα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης. Την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη δέχθηκε και ο Ναζίμ για τον Απόλλωνα στο 90’+3′.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης (89′ Σουλιώτης), Καρρίκι, Καρατάσιος, Χατζής, Ναζίμ, Μπρέμπος (60′ Νούσιος), Τασιούλης, Μπαστακός, Σιφναίος.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Ανγκουά, Βήχος, Λιάγκας, Κονέ (72′ Νίκας), Καραχάλιος, Κοζορώνης (80′ Μπαστιάνος), Μεχία, Ιωαννίδης (60′ Πολέτο), Μάντζιος, Συμελίδης.