Όλα μηδέν ανάμεσα σε ΑΕΛ & Πανιώνιο…

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε στο AEL FC Arena τον Πανιώνιο και οι φιλοξενούμενοι αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 31′, έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (0 – 0).

Οι «βυσσινί» του Μιχάλη Γρηγορίου στη 5η αγωνιστική των πλέι άουτ υποδέχθηκαν το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου κι έτσι η ΑΕΛ με τον βαθμό της ισοπαλίας έφθασε τους τριάντα τέσσερις βαθμούς, ενώ ο Πανιώνιος που δίνει τη «μάχη» της παραμονής έφθασε τους είκοσι δύο μετά από το ματς στο AEL FC Arena.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο της μπάλας και ο Πανιώνιος με τον Λαρισαΐο, Σωτήρη Τσιλούλη να αποτελεί τον πιο επικίνδυνο παίκτη των φιλοξενουμένων και να χτυπούν με αντεπιθέσεις.

Στο πρώτο μισάωρο σημειώθηκαν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες χωρίς να όμως να ανησυχήσουν τόσο ο Κρίστινσον όσο και ο Κότνικ.

Για να φθάσουμε στο 31′ και τον Πανιώνιο να μένει με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ντομίνγκες με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Ζαχαριάδη για μαρκάρισμα στον Γκάμπριελ Τόρζε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Σωτήρης Τσιλούλης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κρίστινσον έπεσε και δεν έδιωξε όπως θα ήθελε τη μπάλα, ακολούθησε ο Λυμπεράκης με το πλασέ από θέση βολής και τη τελευταία στιγμή ο Μανώλης Μπέρτος απομάκρυνε όπως – όπως.

Η πρώτη ουσιαστική φάση για την ΑΕΛ ήρθε στο 38′. Οι «βυσσινί» βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Θανάσης Παπάζογλου με πλασέ από πλάγια θέση απείλησε με τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Ευαγγέλου και στη συνέχεια να χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κότνικ και κόρνερ.

Οι «βυσσινί» μπήκαν με όρεξη στην επανάληψη στον αγωνιστικό χώρο μιας και είχαν υπέρ τους το γεγονός ότι ο Πανιώνιος έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 53′ ο Γκάμπριελ Τόρζε δοκίμασε ένα δυνατό σουτ όμως ο Κότνικ απομάκρυνε με γροθιές.

Ακολούθησε το μακρινό σουτ του Αντνάν Σεσέροβιτς στο 72′ για την ΑΕΛ, με τη μπάλα να φεύγει όμως πάνω από την εστία του Πανιωνίου.

Τρία λεπτά μετά, ο Γκάμπριελ Τόρζε εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ΑΕΛ και ο Κότνικ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ για τους «βυσσινί» από τη δεξιά του γωνία.

Δυνατό σουτ από τον Ηλιάδη στο 86ο λεπτό και η μπάλα από τον νεαρό αμυντικό της ΑΕΛ πέρασε λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενουμένων.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι ουσιαστικό από τις δύο ομάδες κι έτσι ΑΕΛ και Πανιώνιος πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας μετά από αυτό το 0 – 0…

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μάρκοβιτς, Ζίζιτς, Φιλίπ (79′ Μούζεκ), Σεσέροβιτς, Γκαζάλ (46′ Ηλιάδης), Βινίσιους (59′ Πινακάς), Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Παπάζογλου.

Πανιώνιος (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Παπανικολάου, Κόρμπος, Οικονομίδης (34′ Ευαγγέλου), Μαξίμοβιτς (81′ Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης (61′ Άρτσε), Τσιλούλης.