«2×2» για την Α.Ε. Βουναίνων κόντρα στο Προμηθέα

Το «δύο στα δύο» έκανε η Α.Ε. Βουναίνων, κερδίζοντας μετά τη Δόξα Ραχούλας (0 – 1) και τον Προμηθέα Λάρισας με 4 – 0. Δύο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Χρήστος Δαλαμπύρας.

Στη κορυφή του 2ου Ομίλου της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μαζί με τον Παναγροτικό Νίκαιας βρίσκεται πλέον η ομάδα των Βουναίνων, έχοντας καταφέρει μάλιστα σε δύο αναμετρήσεις να κρατήσει το μηδέν στην εστίας της.

Στον αντίποδα οι «κυανόλευκοι» οτυ Βαγγέλη Στεφανή δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση «πληρώνοντας» την αστοχία του στο πρώτο μέρος, αλλά και τα δύο δοκάρια.

Στο 12ο λεπτό Κατσαμπέλας έπαιξε κάθετα στον Τζουρτζουκλή που βγήκε από τα δεξιά και έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το παράλληλο στην εστάι γύρισμα στον Ρουμπιέ που έκανε «τσαφ» μέσα από τη μικρή περιοχή.

Οι φιλοξενούμενοι με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα είχαν και δοκάρι. Με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μπιμπλιτζή, ο Παντελής Δολμές σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Βουναίνων.

Ότι δεν κατάφεραν οι του Προμηθέα, πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 41′, φτάνοντας στο γκολ από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Μετά από ατομική προσπάθεια του Νταναβάρα, ο τελευταίος κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε και μετουσίωσε σε γκολ ο Χρήστος Δαλαμπύρας.

Στην επανάληψη και στο 49′ μετά από ατομική προσπάθεια του Γιώργου Ελευθέρογλου οι γηπεδούχοι έκαναν το 2 – 0, ενώ στο 53′ οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι δοκάρι για τη μείωση του σκορ σε 2 – 1 με σουτ και πάλι του Παντελή Δολμέ που σταμάτησε στη συμβολή των δοκών της εστίας του Μπιμπλιτζή.

Στο 58′ μετά από σουτ του Σταύρου Τσαπράζη, η απόκρουση του Ιωαννίδη έδωσε την ευκαιρία στον Τριτόπουλο με το «ριμπάουντ» να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε στο 66ο λεπτό ο Χρήστος Δαλαμπύρας, κλέβοντας από αμυντικό τη μπάλα και πλασάροντας σωστά τον Ιωαννίδη.

Βούναινα (Θοδωρής Στεργιάδης): Μπιμπλιτζής, Νταναβάρας (70′ Ρουμελιώτης), Βλησαρούλης, Σουφχάρας (85′ Λαμπράκης), Τσαπράζης Στ., Χριστοδούλου, Μερτζανίδης, Γεωργούλας, Δαλαμπύρας, Ελευθέρογλου (75′ Θανασιάς), Τριτόπουλος (60′ Καλογιάννης).

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Ψύρρας, Γκέκας, Τσούτσας (Φώτης), Παϊτέρης, Τζουρτζουκλής, Κατσαμπέλας (Καρβουνάρης), Δολμές (Χολέβας), Χατζησαββίδης, Ρουμπιές (Καπετανόπουλος), Πατσιούρας Δ.