Roland Garros: Το τηλεοπτικό πρόγραμμα της ημέρας

Δείτε το πρόγραμμα του Σαββάτου (28/5) στο Roland Garros, όπου ρίχνονται στη μάχη οι Στέφανος Τσιτσιπάς, Ντανίλ Μεντβέντεβ και Σφιόντεκ. Από τα κανάλια Eurosport θα μπορείτε να παρακολουθείτε τους αγώνες της ημέρας.

Στο Suzanne Lenglen θα αγωνιστεί για 2η σερί φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς το Σάββατο (28/5), στην προσπάθεια που θα κάνει για να προκριθεί στους “16” καλύτερους του φετινού Roland Garros.

Ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον 23χρονο Σουηδό και Νο95 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, Μίκαελ Ίμερ, σε μια μάχη που είναι προγραμματισμένη να ξεκινήσει όχι νωρίτερα από τις 18:00 (τηλεοπτική κάλυψη από το Eurosport 1), στο τελευταίο ματς της ημέρας στο συγκεκριμένο court.

Νωρίτερα στο Lenglen, θα διεξαχθεί και το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, ανάμεσα στον Νο2 του ταμπλό, Ντανίλ Μεντβέντεβ και τον πολύ φορμαρισμένο φέτος, Μιομίρ Κετσμάνοβιτς (Νο31). Ο αγώνας θα ξεκινήσει περίπου στις 14:00.

Και η Νο3 του γυναικείου ταμπλό, Πάουλα Μπαντόσα, θα παίξει στο 2ο τη τάξει court των εγκαταστάσεων, αντιμετωπίζοντας την Βερόνικα Κουντερμέτοβα (Νο29) στις 17:00.

Στο κεντρικό court, οι Γάλλοι επέλεξαν να τοποθετήσουν τα… δικά τους παιδιά και την κορυφαία τενίστρια του κόσμου, Ίγκα Σφιόντεκ. Η 20χρονη Πολωνή θα ανοίξει τον χορό των αγώνων στο Philippe Chatrier, κόντρα στη Ντάνκα Κόβινιτς (Νο95), στις 13:00 (τηλεοπτική κάλυψη από το Eurosport 1).

Αμέσως μετά, θα λάβει χώρα το ματς της Αλιζέ Κορνέ με την Κινγουέν Ζενγκ, ενώ περίπου στις 17:00 αναμένεται να μπουν στο court για ένα ματς από τα παλιά, οι Ζιλ Σιμόν και Μάριν Τσίλιτς.

Στο βραδινό session και όχι πριν τις 21:45, έχει τοποθετηθεί ο αγώνας του 19χρονου Δανού, Χόλγκερ Ρουν (Νο40), με τον βραχύσωμο Γάλλο και Νο74 στην παγκόσμια κατάταξη, Ούγκο Γκαστόν.

Αντρέι Ρούμπλεφ, Κάσπερ Ρουντ, Γιάνικ Σίνερ και Αρίνα Σαμπαλένκα θα ριχτούν, μεταξύ άλλων, κι αυτοί στη μάχη του 3ου γύρου.

Οι αγώνες ξεκινούν στις 12:00 και θα διαρκέσουν μέχρι αργά το βράδυ του Σαββάτου με τηλεοπτική κάλυψη από το Eurosport 1 και το Eurosport 2.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (28/5):

Philippe Chatrier(έναρξη πρώτου αγώνα στις 13:00GR)
1) Iga Swiatek [1] v. Danka Kovinic
2) Qinwen Zheng v. Alize Cornet
3) Gilles Simon v. Marin Cilic [20]
–Όχι πριν τις 21:45GR–
4) Holger Rune v. Hugo Gaston

Suzanne Lenglen (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Irina-Camelia Begu v. Leolia Jeanjean
2) Miomir Kecmanovic [28] v. Daniil Medvedev [2]
3) Paula Badosa [3] v. Veronika Kudermetova [29]
4) Mikael Ymer v. Stefanos Tsitsipas [4]

Simonne Mathieu (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Mazkenzie McDonald v. Jannik Sinner [11]
2) Camila Giorgi [28] v. Aryna Sabalenka [7]
3) David Goffin v. Hubert Hurkacz [12]
4) Madison Keys [22] v. Elena Rybakina [16]

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Andrey Rublev [7] v. Cristian Garin
2) Jessica Pegula [11] v. Tamara Zidansek [24]
–Όχι πριν τις 17:00GR–
3) Casper Ruud [8] v. Lorenzo Sonego [32]

Court 7 (έναρξη αγώνα περίπου στις 13:30GR)
2) Shelby Rogers v. Daria Kasatkina [20]

Πηγή: Sport24.gr